Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti ‘göçmen misafirleri’ ile cıvıl cıvıl


Iğdır’da hava sıcaklıklarının bu yıl önceki yıllara göre yüksek seyretmesi dolayısıyla yurda erken gelen göçmen kuşlar, Aras Kuş Cenneti’ni şenlendirdi.

Tüm dünyada hava sıcaklıklarının kış ve ilkbahar aylarında önceki yıllara göre yüksek seyretmesi dolayısıyla göçmen kuşların yurda göçünün hızlanması Aras Kuş Cenneti’ni de renklendirdi.

Dünyanın farklı noktalarından göç eden kuşlar, Türkiye’nin en büyük kuş gözlem istasyonları arasında yer alan Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti’ne bu yıl yaklaşık 15 gün erken geldi.

Göçmen kuşlar, Afrika’nın yanı sıra Rusya, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Polonya, Avusturya ve Çekya gibi ülkelerden gruplar halinde yurda geliyor.

Yavrularıyla Aras Kuş Cenneti’ne yerleşen kuşlar, burada üreyip yazı geçirdikten sonra sonbahara doğru başka ülkelere göç ediyor.

Göçmen kuşların erken gelmesi sebebiyle kuş seslerinin yükseldiği Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Kars Kafkas Üniversitesince kurulan Araş Kuş Cenneti Halkalama İstasyonu’nda, çalışmalar da erken başladı.

Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürü Mete Türkoğlu, yaptığı açıklamada, kuşların bölgeye bu yıl önceki yıllara göre daha erken geldiğine işaret etti.

Bölgede birçok kuş türü bulunduğunu aktaran Türkoğlu, “Göçmen kuşlar, havaların sıcak gitmesiyle Iğdır göç yollarına erken geldiler. Kuşların, mart ayının sonuna doğru başlayan bu yılki göçleri erken başladı. Erken gelen kuşlara küçük balaban, gece balıkçılı, arı şahini, bozkır delicesi, atmaca, guguk kuşu, arı kuşu ve çorak toygarını örnek verebiliriz” dedi.


Like it? Share with your friends!