Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Adım Adım Düğün Planlama

Düğün Planlama, “ “Evet!” dediniz ve duydunuz zilin sesini! Şimdi sıra neyi, ne zaman yapacağınızı planlamaya geldi. İhtiyacınız olan ilk şey düğün hazırlığı yaparken sizi rahatlatacak bir yol haritası çıkartmak. Gelin, düğün öncesi hazırlık ajandanızı birlikte dolduralım.

Adım Adım Düğün Planlama

Düğüne 12 ay kala

Bir düğün bütçesi ve düğün hazırlıkları listesi yapmak ve her iki tarafın aile fertleriyle para konularını konuşmak için hiç de erken değil.

Kaç kişilik bir düğün planlıyorsunuz? En azından davetli sayınız hakkında gerçekçi bir fikir edinin derim.

Nerede ve nasıl evlenmek istediğinizi eşinizle birlikte detaylıca düşünün. Alternatifleri değerlendirmeye, otel ve diğer düğün mekanlarını incelemeye başlayın.

Düğüne 11 ay kala

Fotoğraf ve video çekimlerinde hangi ekiple çalışmak istediğinize karar verin. Fotoğrafçı portfolyolarını ne kadar erken incelemeye başlarsanız o kadar içinize sinecektir.

Bana kalırsa düğün temanızı erkenden belirleyin. Unutmayın bundan sonraki tüm hazırlıklara bu tema yön verecek.

Düğüne 10 ay kala

 

Gelinlik modellerini ve gelinlikçileri incelemeye başlayın. Eğer diktirecekseniz erkenden anlaşmakta, kumaş ve model seçiminde planlı çalışmakta fayda var.

Balayında nereye gideceğinizi planlayın. Yerinizi en az altı ay öncesinden ayırtırsanız promosyon ve indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Düğün mekanınıza karar verin artık. Eğer yazın evlenecekseniz ne kadar yoğun bir talep olduğunu ve yaz aylarında toplam kaç tane hafta sonu olduğunu mutlaka düşünün.

Düğüne 9 ay kala

 

Farklı mönü ve içecek opsiyonlarını değerlendirmenin tam zamanı. Ben olsam tadım randevularında bu işin keyfini çıkartırdım.

Bir yandan da dekorasyon, çiçek tasarımı ve daha birçok şeyle ilgilenecek organizasyon firmanıza karar verseniz iyi olur. Hayallerinizdeki düğünü organize etmek için birçok tedarikçiden randevu ve fiyat teklifi almak için zamana ihtiyacınız olacak.

Yeni eviniz ve eşyalarınız için araştırmalara başlarsanız iyi olur. Benim gibi kararsız bir yapınız varsa ancak halledersiniz.

Düğüne 8 ay kala

 

Düğünde kimler şahidiniz olacak, kimler konuşma yapacak ve ne diyecekler! Önceden planlamalı ve gerekli sohbetleri yapmalısınız.

Artık davetiye tasarlatabilir, mönü ve isim kartlarını da aynı tasarımla hazırlatabilirsiniz. Ayıca nikah şekerinizin de bu üçlüyle uyumlu olmasına dikkat ederek seçmeye başlayabilirsiniz.

Düğüne 7 ay kala

 

Şehir dışından gelecek misafirleriniz için bir otelle anlaşabilirsiniz.

Ya düğün pastanız! Farklı yerlerden pasta dilimleri tatmak ve kararınızı birkaç kere değiştirmek için kendinize zaman tanıyın. En çok tercih edilen pasta sanatçılarının takviminde yer bulmak hiç de kolay değil. Eğer siz de birçok gelin gibi yaz aylarında evlenmeyi tercih ediyorsanız, altı-yedi ay öncesinde sipariş vermek akıllıca olabilir.

Düğüne 6 ay kala

 

Damatlık alışverişinizin son dakikaya kalmasını istemiyorsanız, konuyu nişanlınıza hatırlatın.

Gelinliğinizin içinde mükemmel görünmek için en az altı ay önce form tutmaya ve egzersiz yapmaya başlamalısınız.

Alyanslarınızı ve düğün aksesuarlarınızı seçmek için kolları sıvayın.

Düğüne 5 ay kala

 

Gelin saçı ve makyajınız hakkında düşünmek için hiç de erken değil. Yeni bir renk ya da kesim denemek isteyebilir veya saçlarınızı uzatmaya karar verebilirsiniz.

Balayında yurt dışına gidecekseniz pasaport yenileme ve vize işlemleri için neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

Düğün müzikleriniz hakkında düşünmeye başlayın. Eğer canlı müzik olsun istiyorsanız beğendiğiniz bir orkestranın programına girmenizde fayda var. Eğer bir DJ ile anlaşacaksanız sevdiğiniz şarkıların bir listesini yapmaya başlayabilirsiniz.

Düğüne 4 ay kala

 

Düğün gecesini nerede geçireceksiniz? Otel ve limuzin rezervasyonlarını şimdiden yapabilirsiniz.

Çalışıyorsanız son birkaç ayda alışverişe çıkacak vaktiniz olmayabilir. Balayında ne giyeceksiniz, yanınızda ne götüreceksiniz şimdiden planlayıp alışverişe başlamak akıllıca olacaktır.

Eğer özel bir makyaj sanatçısıyla çalışmak istiyorsanız, bu kişiyi belirlemenizi ve düğünden önce birkaç farklı makyaj tipi denemenizi tavsiye ederim. Denediğiniz makyajlarla fotoğraflarınızı çektirin. Aynada gördüğünüzle fotoğrafta çıkan gelin makyajı aynı olmayabilir. Zevkine güvendiğiniz insanlara bu fotoğrafları sıkça gösterin.

Ellerinize düzenli olarak bakım yaptırmaya ve bunu korumaya başlayın.

Düğüne 3 ay kala

 

Problemli bir cildiniz varsa tedavi için zamana ihtiyacınız olacak. Peeling, lazer, leke tedavisi gibi cildinizi tahriş edecek uygulamaları üç ay öncesinden yaptırarak düğün gününüzde kıpkırmızı görünmekten kurtulabilirsiniz.

Eğer düğününüzde bronz bir tene sahip olmak istiyorsanız bunun en doğal yöntemlerini bulmaya çalışabilirsiniz. Unutmadan gelinlere solaryumlu bir cildi yakıştırmadığımı da belirteyim.

Eğer gelin arabanızı kiralayacaksanız istediğiniz modelin ve rengin olduğu bir firmaya ulaşın.

İlk dansınızla herkesi etkilemeyi kafaya koyduysanız bir dans kursuna kayıt olun ve çalışmaya başlayın. Hem stres atacak hem de keyifli bir anı biriktireceksiniz.

İş yerinize muhtemel balayı tarihlerinizi ve evlilik tarihinizi bildirin.

Düğüne 2 ay kala

 

Nikah için belediyeden tarih ve saat alın.

Bekarlığa veda gecelerini kim düzenliyor? Bu eğlenceli partileri en yakın arkadaşlarınızla birlikte programlayın. Bekarlığa veda gecenizle düğününüz arasında bir hafta olmasına özen gösterin.

Gelin hamamı gibi eğlenceli bir geleneği neden programınıza dahil etmeyesiniz? Şık otellerde, tarihi hamamlarda, SPA’larda gerçekleştirilen gelin hamamı konsepti, her iki tarafın kadınlarının bir arada eğlenirken güzelleşmesi ve kaynaşması için birebir. Üstelik kına gecenizi de gelin hamamı konseptiyle birleştirebilirsiniz.

Davetiyelerinizi dağıtmaya başlayabilir, misafirlerinize ulaştığından emin olabilirsiniz.

Gelin ayakkabınızı alın ve gelinlik provalarına hatta dans derslerine giderken yanınızda götürün.

Düğüne 1 ay kala

Net misafir sayısını düğün mekanına bildirmenin tam zamanı

Oturma planı yapmak için ailelerinizden destek alabilirsiniz.

Müziği yapacak grup ya da DJ ile şarkı listesi konusunda mutlaka konuşmalı ve kesinleştirmelisiniz.

Balayı bavulunuzu hazırlamaya başlayın. Düğün günü yaklaştıkça buna zamanınız kalmayabilir. Ayrıca eğer yurt dışına çıkacaksanız yanınıza gideceğiniz ülkenin para birimini almayı unutmayın.

Saçınızı boyatacak ya da kestirecekseniz en geç düğünden iki hafta önce bu işlemleri bitirmiş olun. Saçınızın yeni haline uyum sağlamasına zaman tanıyın.

Eğer kaşlarınızı kalınlaştıracak veya inceltecekseniz iki hafta önce son şeklini belirleyin.