Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Anne babalara okulun ilk günü önerileri

Okullar açılmadan önce alacağınız önlemler ve önerilerle bu sürece daha kolay atlatmanız mümkün.

Bugüne kadar her istediği yapılmaya çalışılan, üzerine titrenilen çocuğunuz büyüyor ve hayata ilk adımını atıyor. Artık onun da oyun dışında amaçları, aktiviteleri ve sorumlulukları olacak. İlk günleri elbette ki kolay geçmeyecek. Onu yeni hayatına alıştırmadaki en önemli görev ise tabi ki size düşecek. Okullar açılmadan önce alacağınız önlemler ve önerilerle bu sürece daha kolay atlatmanız mümkün.

Okullar açılmadan önce alınacak önlemler

– Çocuğunuzu duygusal ve psikolojik yönden okula hazırlayın.

– İlk haftalarda biraz stres ve kaygı yaşamasının normal olduğunu ona anlatın. Okula başlamadan önce bu konuyla ilgili muhakkak konuşun.

– Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığını kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru ve diş hekimi muayeneleriyle birlikte gerekiyorsa psikolog görüşmesini organize edin.

– Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek saatlerini yeniden planlayın. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri kısıtlamaya çalışın. Yaz aylarında bu süreler artabilir. Ancak okullar açılırken bu zaman dilimlerinin azalması gerekir.

– Ders motivasyonunu artırabilecek eğitim malzemeleri alın. Okul alışverişine birlikte çıkın ve mümkün olduğunca onun seçimlerine saygı gösterin.

– Öğrencilik yıllarınız ile ilgili paylaşımlarda bulunun. Bu paylaşım onlara öğüt vermekten daha çok işe yarar.

Okulun ilk gününden itibaren uyulması gereken 8 öneri

Birlikte gidin. Okula çocuğunuzla birlikte gidin. Ortama alışması için onunla sohbet edin ve kaygısını azaltmaya çalışın.

Öğretmenle tanışın. Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız hem sizin endişelerinizi azaltmaya hem de çocuğunuzun endişelerini azaltmaya yardımcı olur. Bu doğrultuda öğretmenle uzun vadeli işbirliği geliştirebilirsiniz.

Sabırlı olun. Çocuğunuz büyüdü ve okulda sizsiz kalabilir. Ama hiç kuşkusuz biraz zamana ihtiyacı var. Hemen alışmasını beklemeyin.Başkasıyla kıyaslamayın. Başka çocuklara bakıp, “Bak o korkuyor mu?” demeyin ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın.

Güven verici olun. Kendisine güvendiğinizi bir kaç gün sonra okulda kendisini daha rahat hissedeceğini vurgulayın.

38465245 – children and mother crying first day go to pre-kindergarten school

Okul ile ve öğretmenlerle ilgili eleştirel konuşmayın. Çocuğunuzun okula ve öğrenmeye ilişkin tutumu annebabanın düşünceleriyle şekillenir. Anne babanın eleştirdiği öğretmene öğrenci de soğuk bakabilir.

Endişelerinizi azaltmaya çalışın. Okula gitmek istemeyen öğrencilerde ateşin yükselmesi, halsizlik, bulantı, karın ağrısı gibi fizyolojik rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu durumlarda telaşla her defasında ‘ tamam madem hastasın bugünde okula gitme’ demek ya da apar topar doktora götürmek yerine daha serinkanlı yaklaşımlarda bulunun.

Çocuğun her istediğini yapmayın. Evde her isteği yapılan çocuklar okulda da bu davranışların sürmesini bekler. Gerçekleşmediğinde de hayal kırıklığına uğrar. Evin dışında kimse onunla sizin kadar ilgilenemez. Çocuğun bu duruma zamanla alışması gerekir. Okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle gerekirse önce bir saat, sonra yarım gün, sonunda tam gün okula gidilmesi sağlanabilir. Eğer mümkünse anne çocuğun yanında kısa bir süre oturarak, çocuğun okula alışmasına yardımcı olabilir. Ancak tüm bu çabalara rağmen çocuğun korkusu azalmıyorsa aile bir uzmanla bu konuyu görüşmeli. Aileler kesinlikle çocuğun evde kalma isteğini desteklememeli.