Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Aşkın yaşı var mı? Kendinizden daha olgun genç biriyle birlikte olmanın artıları, eksileri

Olgun genç, Yaş farkı her seferinde bitmeye mahkum ilişki demek değildir. Olgunluk seviyesinin doğum tarihine bakmadığını biliyoruz.

Olgun genç biriyle birlikte olmanın artıları, eksileri

Öte yandan bu, yaş farkının getirdiği sorunlara gözümüzün kapalı olduğu anlamına da gelmemeli. Bu yüzden yaş farkının fazla olduğu ilişkilerde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atmakta fayda var.

Öncelikle yaş farkı olan kişilerin hayattan beklentileri de farklıdır. İlişkinin kısa süreli veya uzun soluklu olması buna göre şekillenecektir. Genç taraf farklı maceralara atılmak, olgun taraf ise düzenli ve çocuklu bir evlilik hayatının peşindeyse ayrılık bir gün kapılarını çalacak demektir.

Fakat aynı beklenti farklılığı, farklı yaş gruplarının eşleşmesini de sağlamaktadır. Buna en net örnek evlenmek isteyen genç kadınların kendilerinden yaşça büyük erkelerle olmalarıdır. Çünkü bu kişiler yaşlarına bakmaksızın ortak bir ilişki hedefine sahiptirler. Bu en yaygın gördüğümüz eşleşmedir, fakat farklı nedenlerle de bir araya gelen pek çok çifti bulabiliriz.

 

Aralarında yaş farkı olan kişilerin hayattan beklentileri de farklıdır

Hep bir kenarda tutulması gereken bilgi ise farklılıkların kişileri taviz vermeye ittiğidir. Ve farklılıklar çoğaldıkça iki taraf için de kendinden verecekleri tavizlerin, hatta fedakarlıkların sayısı da artar.

Aşağıda yaş farkının ilişkilere olası etkileriyle ilgili kısa bilgilere yer vereceğiz. Kendinizden daha olgun veya daha küçük biriyle bir ilişki düşünüyorsanız, bu bilgilere göz atmanızda fayda var:

Kendinizden yaşça küçük biriyle sevgili olduğunuzda

  1. Gençlerin çoğunun geçici ilişkiler için orada olduklarını unutmayın. Kendinizi ilişkiye kaptırmamaya çalışın.
  2. Onların seçeneği çoktur. Ne yazık ki sizin öyle değil.
  3. Sizden yaşça genç biriyle sevgiliyseniz olgunluğunuz onu büyülüyordur. Bunun farkında olun. Tıpkı kendi heyecanınızın farkında olduğunuz gibi.
  4. Gençler hala kendilerinde ümidi kesmemiştir. Bakımlıdırlar ve giyimlerine özen gösterirler. 
  5. Kendinizden genç biriyle birlikte olduğunuz için dışarıdan olumsuz yorumlar alabilirsiniz. Ancak belirtelim ki; bu en az önem verdiğiniz şey olmalı.
Kendinizden yaşça büyük biriyle sevgili olduğunuzda
  1. Ne yazık ki sevgisinden emin olmaya çalışırken onun sizinle sadece genç olduğunuz için birlikte olduğu şüphesine kapılabilirsiniz. Bu şüphenin tüm ilişkilerde tabi ki karşılığı yok, ancak olabilir de.
  2. Onunla olan ilişkinizi savunmak sevdiklerinizle aranıza soğukluk girmesine neden olabilir.
  3. Yaşıtlarınıza göre güzel huylarınızı görmeye ve onların değerini bilmeye meyilli olurlar.
  4. Cinsellik konusunda çok şey öğrenirsiniz.