Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Baş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler

Baş ağrısıbir çok kişinin ortak rahatsızlığıdır. Çok şiddetli ya da hafif olabilir. Ağrı yoğunluğu nasıl olursa olsun,  rahatsızlığı hissedenler önemli ölçüde etkilenir. Baş ağrılarınızı sonsuza kadar çözmese de hafifletmesine destek olacak yöntem ve besinleri yazımızda bulabilirsiniz.

Doğru Beslendiğinize Emin Olun!

Doğru ve dengeli beslenme birçok hastalığın önleyicisi olduğu gibi baş ağrısının da önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır. Dengeli bir beslenme ile sık sık çekmek zorunda kaldığınız baş ağrılarınızı da ortadan kaldırmanız mümkün hale gelecektir. İnsülin direnciniz, şeker hastalığınız ya da ani olarak gelişen şeker düşmeleriniz var ise baş ağrısı çekme ihtimaliniz oldukça yüksek. Siz açlık hissetmiyor olsanız da vücudunuz o anda açlık sebebi ile size bir işaret gönderiyor olabilir. Vücudunuza kan şekerinizi aniden yükseltip düşürmeyen gıdalar sunarak bu ihtimali ve olasılığı ortadan kaldırmanız mümkün olacaktır.

Baş Ağrınızı Hafiflecek Mucizevi Besinler

Yoğurt

Kalsiyum seviyesi yüksek olan yoğurt tüketerek baş ağrınızı yenebilirsiniz. Şekersiz olan, mümkünse ev yapımı olanlar daha iyi sonuç verecektir.

Karpuz

Vücudun su eksikliği sebebi ile oluşan baş ağrıları için Karpuz gibi su oranı yüksek meyveler tüketebilirsiniz. Meyvelerin içindeki su, vücudun ihtiyacı olan magnezyum gibi mineralleri barındırmaktadır.

Badem

Bademin içerisinde bulunan magnezyum damarları rahatlatmaktadır. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir miktar badem ve bol su baş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Bitki Çayları

Papatya, Melisa çayı gibi rahatlatıcı etkisi olan çaylar baş ağrınıza iyi gelecektir. Bu çaylar hem stresinizi azaltacak hem de vücudunuza dinginlik vererek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Soda

Baş ağrısının nedenlerinden biri vücudun mineral eksikliğidir. Mineral dengesini sağlamak için bir bardak maden suyu tüketebilirsiniz.

Muz

Barındırdığı magnezyum ve potasyum ile baş ağrınızı hafifletecektir. Muz, içerdiği mineraller ile hem baş ağrınızı önler hem de yorgunluk gibi hislerde iyileşmeyi hızlandırır.

Patates

Zengin Potasyum barındıran patates baş ağrınızı hafifletici görev üstlenir. Etkili sonuç için patatesin haşlanmış olması gerekmektedir.

Bol Su Tüketmeye Gayret Gösterin!

Baş ağrılarının sebeplerinden biri de su tüketimindeki azlıktır. Siz başınız ağrıdığında bunu birçok nedene bağlayabilirsiniz. Oysa öncelikle bir bardak su tüketerek ağrının geçip geçmediğini kontrol etmeniz çok daha etkili bir çözüm olacaktır. Ani tansiyon değişiklikleri de buna imkan vereceğinden başınız ağrımaya başladığı an koca bir bardak su içerek kendinizi kontrol etmelisiniz.

Kafeinli İçeceklerden Mümkün Olduğunca Uzak Durun!

Kafeinli İçeceklerin fazla tüketildiği takdirde baş ağrısına neden olduğu artık herkesçe biliniyor. Her ne kadar kafein baş ağrısına genel olarak iyi gelse de günde 4 fincandan fazla tüketilen kafein tam tersi bir etkiye neden olabiliyor. Sürekli olarak yüksek miktarda kahve içen kişilerde bu miktarı kestikleri takdirde yoksunluk durumu oluşacağından baş ağrısı yaşamaları mümkün hale geliyor.

Karanlıkta Uyumaya Özen Gösterin!

Kaliteli bir uykunun vücudunuza olan olumlu etkilerini saymakla bitiremeyiz. Eğer gece sessiz ve karanlık bir ortamda uyursanız ertesi gün baş ağrısı çekme ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır. Karanlık bir ortamda uyurken salgılanan melatonin hormonu, metabolizmayı düzenleyerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır. Günlük 7 saat uyku ile baş ağrılarınızı önlemeniz mümkün.

Vitaminlerinizi Doğru Şekilde Almaya Dikkat Edin!

Özellikle B grubu vitaminlerine sahip gıdalardan doğru bir beslenme planı oluşturmak baş ağrılarınızın önüne geçmenize olanak sağlayabilir. B2 vitamini bakımından zengin olan yoğurt suyu, et, süt ürünleri ve yeşil yaprakları sebzeleri de sofranızdan eksik etmeyerek baş ağrılarınızın önüne geçebilirsiniz.

Koku Duyunuza Dikkat Edin!

Çok keskin ve yüksek kokular sizin bir süre sonra baş ağrısı çekmenize neden olabilir. Bundan kurtulmak için nane yağı ya da migren taşı koklayabilirsiniz.

Sıcak Su Ve Buz İle Ağrınızdan Kurtulun!

Ayaklarınızı sıcak bir suyun içerisine koyun. Ardından ensenize de bir buz kütlesi tutun. Bu sayede sıcak ve soğuk farkı vücudunuzdaki kan akışını değiştirerek kan damarlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Bu da baş ağrınızı kesmeye yardımcı olacak.

Basit Egzersizler Yapmak İyi Hissettirecektir!

Stres , baş ağrılarının başlıca sebeplerindendir. Stres nedeniyle sertleşen kaslar boyun ve baş ağrısına sebep olabilir. Oturduğunuz yerde dahi küçük omuz ve boyun haraketleri ile kaslarınızı gevşeterek önlem alabilirsiniz.

Yürüyüş

Bir sahil kenarı veya parkta yürüyüş yapmak sizi stresten uzaklaştırarak baş ağrınızı dindirecektir. Gürültülü bir yerde olmaktan kaçının.

Masaj

Baş ağrısını hafifletmede etkili olan başka bir yöntem de ağrı bölgesine yapılacak küçük masajlardırŞakaktan alına doğru ve burun deliklerinin üzerinden göz kenarlarına doğru hafif baskı uygulayarak, cildinizi gererek yapacağınız masaj baş ağrınızı hafifletecektir.