Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Venöz Yetmezlik Nedir? Bu görüntü tanıdık mı?

Venöz Yetmezlik Nedir Uzun süre oturarak çalışma, yetersiz yürüyüş gibi nedenlerle bacaklarımızdaki kılcal damarlar normalden daha görünür hale gelebiliyor.

Toplardamar yetmezliği ya da venöz yetmezlik olarak anılan bu hastalık, toplardamarlardaki kan basıncının artması sonucu ortaya çıkan ve geniş belirtileri vardır.

Venöz Yetmezlik

Özellikle erişkinlerde %50’ye yakın yaygınlığı olan bu hastalık, toplumda daha çok varis olarak anılmaktadır.
İleriki aşamalarda ağrı, şişlik, ayak bileklerinde renkte koyulaşma gibi sonuçlar meydana getiren bu hastalık, pıhtı ya da derin ventrombozu sonrası kaçak ya da reflü de oluşmaktadır.

Buna karşın ülkemizde hastaların çoğuna bu inceleme yatarak yapılmakta ve çok sayıda hastaya hatalı olarak venöz yetmezlik tanısı konulmaktadır. Bu nedenle bacaklarında hiç bir venöz yetmezlik bulgusu olmayan bir çok hasta yanlış yere venöz yetmezlik tanısı alıp, endişelenmektedirler. Kadınların %25-33, erkeklerin ise %10-20 aralığında muzdarip olduğu bu hastalık, ileriki aşamalarda toplumun %3-11 inde görülmektedir.

Hangi venöz yetmezlik varis oluşturur?

Bacaklarda temel olarak yüzeysel venlerdeki yetersizlik varis oluşturur. En önemli varis nedeni safen toplardamarlarında yetmezlik olmasıdır. Her bir bacakta önce büyük safen toplardamarı, arkada küçük safen toplardamarı olmak üzere iki adet safen damarı vardır.

Bacaklardaki varisin %95’inde sorumlu bu damarların bir ya da ikisinde olan kapak yetersizliğidir.
Safen damarları dışında arkada Giacomini toplardamarı denen bir damar yetmezliği ve bacakların her noktasında olabilen perforan toplardamarlarda da yetmezlik olabilir ve bunlar da varis oluşturabilir. Ancak varislerin perforan damar ya da Giacomini damarından kaynaklanma ihtimali daha düşüktür.