Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Bacak bacak üst üste atmak zararlı mı?

Bacak bacak üst üste atmak zararlı mı Kadın ve erkeğin otururken en sık kullandığı pozisyonlardan biridir bacak bacak üstüne atma pozisyonu. Genellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu oturma şeklinin zararlı olduğu konusunda söylentiler doğru mu?

Bacak bacak üst üste atmak zararlı mı?

Bacak bacak üstüne atma pozisyonu ile oturuş şeklinin zararlı olduğu ve varis riskine zemin oluşturduğu uzmanlar tarafından ortaya atılmıştır.

Varisin yanı sıra pek çok hastalığa neden olan bu oturma şekli, kan dolaşımının düzenli şekilde akışına engel olur.

Varis uzun vadede tehlikeli olabilecek bir sorundur. Kirli kanın akciğere taşıyan toplardamarların işlevini yerine getirmesine engel olan varis, bacaklarda birikir ve kan pıhtılaşması, enfeksiyon ve ilerleyen vakalarda kanama sorunlarına neden olabilir.

Bacak bacak üstüne atarak oturma şekli, bacağın hareketsiz kalmasına neden olmaktadır, bu durum daha çok ilerlediğinde ayakta duramama, uzun süreli ağrılar, kaşıntı, yanma, kramp gibi reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Gündelik hayatında da şikayetlere neden olabilece varis, iş hayatına da olumsuz olarak yansımaktadır. Kırmızı ve mavi kılcal damar görüntüsüne sebep olan varis, özellikle kadınları etkilemektedir. Bu oturuş şeklinde kan dolaşımının azalması nedeniyle selülit sorunu da baş göstermektedir. Selülitlerle savaşmak için ne yapılması gerektiği konusunda

Rahatlığı vurgulayan oturuş şekli, çatlakların oluşmasının da en büyük nedenlerinden biridir. Peki ne yapmalıyız? Bacaklarımızın daha sağlıklı olması için öncelikle bacak bacak üstüne atma pozisyonundan kaçınmalıyız, bacaklarımızı sıcak su yerine serin ve soğuk su ile yıkamalıyız. Hareket halinde olmaya özen gösteriniz ve uzun süre aynı ayak üzerinde durmamaya özen gösteriniz.

M.J Sağlık Yönetimi Merkezi’nin hazırladığı rapora göre bacak bacak üstüne atmak kan akışını engelleyerek; kan pıhtılaşması, bel burkulması ve incinmesi, omurga disklerinin kayması ve skolyoz (omurgada anormal eğrilik) gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

18.061 kişi üzerinde yürütülen anket sonucu doğrultusunda hazırlanan raporda modern toplum alışkanlıklarının insan sağlığına etkisi araştırıldı.

Araştırmada, yaşlıların uykudan uyanmalarının ardından tansiyon düşüklüğü ve denge kaybı gibi sıkıntılar yaşamaması için yataktan hemen kalkmamaları ve uyandıktan sonra en az üç dakika daha uzanarak beklemeleri ve yavaşça yataktan doğrulmalar gibi öneriler de yer almaktadır.

Tuvalette kitap okumak hemoroide mi neden olur

Tuvalette fazla kalmanın zararlarına da değinilen araştırmada, tuvalette kitap okumanın hemoroid ve kabızlığa neden olduğu ve bağırsakları tembelleştirdiği ortaya konuldu.

Ofis ortamında sıklıkla tüketilen çay ve kahvenin aşırı kullanımı,  bilgisayar ekranına üç saatten fazla bakma, uzun süreli oturarak çalışma ve az su tüketimi gibi modern toplumun alışkanlıklarının da değerlendirildiği raporda, geliştirilen sağlıksız alışkanlıkların ölüm nedenlerinde yüzde 50’lik bir payı olduğunun altı çizildi.

Pek çoğumuz ofis ortamında hareketsiz bir alanda çalışıyoruz ancak araştırma sonuçları da gösteriyor ki, gün boyunca hareketsiz kaldığımız bu alışkanlığı kırarak, alışkanlıklarımızı farklılaştırmamız gerekmektedir.