Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Çocuğumun başarılı olması için ne yapmalıyım?

Başarılı çocuk denilince ebeveynlerin aklına genelde devamlı ders çalışan, sınavlardan çok güzel puanlar alan ve herkesin erişemediği okullara, bölümlere erişebilen bir çocuk imgesi geliyor.

Çocuğumun başarılı olması için atılması gereken adımlar!

Lakin uzmanlar başarılı çocuğun kendi hayallerine erişebilen bir çocuk olduğunu belirtiyorlar ve aslında ailelerin çocuklar üzerindeki bu tek tipleşme baskısının oldukça sağlıksız olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla çocuğumun başarılı olması için ne yapmalıyım sorusunu soranlar, ona devamlı ders çalışmasını salık vermekten vazgeçmeli ve onu cesaretlendirici adımlar atmalılar.

Çocuklarda sorumluluk duygusunun ateşlenebilmesi için onlara doğrudan yaşlarına uygun sorumluluklar vermek gerekiyor.

Örneğin odasının toplanması, yatağının derlenmesi, evde ufak tefek işlere yardımcı olması, bakkal görevini üstlenmesi gibi pek çok sorumluluk, çocuğun sorumluluk duygusunu içselleştirmesine yardımcı olacaktır.

Sorumluluk sahibi çocukların uzun vadeli çalışmalarda mücadele ve çabaya daha açık oldukları da biliniyor.

Pek çok çocuk ailesinin onları şımartmasından dolayı maalesef başarısızlık halinde kahrolacak hale gelir.

Çocuğumun başarılı olması için ne yapmalıyım

Halbuki çocukların başarısız olduklarında, öfkelendiklerinde, başarı için önlerinde uzun bir yol olduğunda kendilerini kaybetmemeleri, olasılıkları değerlendirerek en iyi şekilde davranmaları gerekiyor.

Dolayısıyla onun başarılı olmasını isterken bir yandan da başarısızlıkları halinde metanetini koruması gerektiğini öğretmeli.

Ve başarısızlık halinde ölümcül tepkiler vermemeli, çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz.

Günümüzde artan rekabet ve azalan iş imkanları, çocukların sosyal becerilerinin daha öne çıkmalarını sağladı.

Zira eskiden sadece başarılı olmak ve diploma almak yeterliyken, artık sosyal anlamda aktif ve karşısındaki bireylerle doğrudan iletişim kurabilen gençler en iyi işleri kapabiliyorlar.

İletişimsiz bireyler ve sosyal fobileri olanlar ise maalesef modern yaşamın getirdiği network bazlı iş hayatına uyum sağlamakta büyük zorluklar çekiyorlar.

Çocuğumun başarılı olması için ne yapmalıyım

Aileleri ile kaliteli vakit geçiren çocukların gelecekte daha başarılı oldukları da biliniyor.

Dolayısıyla hem sizin hem de onları sevecekleri aktiviteleri yapmak, birlikte bir şeyler okumak ve çocuklarla sık sık sohbetler etmek.

Onların gelecekte dünyaya daha pozitif bakmalarını ve çevreleri ile uyumlu olmalarını sağlıyor.

Çocukluk döneminde onların her bilgiyi sünger gibi emen bireyler olduğunu unutmamalısınız.

Tamamen bencil ve bireysel olan bir çocuk başarılı olamaz ancak her zaman çevresine ihtiyaç duyan bir çocuk da başarılı olamaz.

Dolayısıyla ona yardımcı olurken bunun bir sınırının olduğunu bilmeli, çocuğunuzu kendi ayakları üzerinde durabilecek şekilde yetiştirmelisiniz.