Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Çocuklar İçin Ev Yapımı Diş Macunu

Ev Yapımı Diş Macunu Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırırken bu ev yapımı diş macununu kullanabilirsiniz.

Günlük yaşamda sorgulamadan kullandığımız birçok kozmetik ürünün içinde isimlerini gittikçe daha sık duyduğumuz ve bünyemize girmesinden hoşnut kalmayacağımız katkı maddeleri var.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, kullandığımız ayakkabı boyasından çamaşır suyuna, oje ve asetondan naftaline kadar birçok ürünü sağlığımız için evimizden çıkarmamız gerektiğini belirtti…

Hal böyleyken ev yapımı kozmetiklere ilgi artıyor tabii. Marketten almaya alıştığımız kozmetiklerin bazılarını evde yapmak epeyce kolay aslına bakarsanız. İşte size ev yapımı diş macunu tarifi…

Malzemeleri:

– 1/3 fincan Hindistan cevizi yağı

– 1 çorba kaşığı karbonat

– 1 çorba kaşığı kalsiyum bentonit kili

– ¼ çay kaşığı tatlandırıcı

– 10 damla nane yağı veya portakal yağı

Hazırlanışı:

Bir tabakta Hindistan cevizi yağını kabartma tozunu ve kili karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri ilave edip karıştırmaya devam edin. İşte diş macunu hazır!

Güzel bir tat yakalamak için içine çocuğunuzun en sevdiği esansiyel yağdan bir çay kaşığı ekleyin. Nane yağı iyi bir seçenektir, ancak çocuklara biraz keskin gelebilir. Bunun yerine portakal, vanilya, badem özü gibi yağlar kullanabilirsiniz.

Diş macununuzu hava geçirmeyen, kapalı bir kutuda saklayın. Lavabodan diş macunu artığını temizlemek için ılık su kullanın; soğuk su kullandığınız takdirde hindistancevizi yağı lavabonun kenarlarına yapışır. Bu diş macunu köpüksüz olacaktır, kullanmaya alışmanız biraz zaman alabilir.