Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Çocuklarda Zeka Gelişimi Açısından Etkileyen Faktörler

Zeka Gelişimi, Bilimsel çalışmalar çocukların zeka gelişimi sadece genetik faktöre bağlı olarak gelişmediğini izah ediyor.

Zeka Gelişimi Açısından Etkileyen Faktörler

Anne ve babaların tutum ve davranışlarının çocukların zeka gelişiminde büyük bir rol oynadığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. N. Kemal Akpınar, hamilelik dönemi öncesinde ve doğumdan sonra çocuk yetiştirirken yapılması gereken adımları sıraladı.

DOĞUMDAN ÖNCE GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIN
Hamilelik döneminde annenin beslenme şekli, bebeğin zihinsel ve bedensel sağlığı için çok önemli.
Anne hamile kaldığında değil hamilelikte öncede beslenme alışkanlığı çok büyük önem taşıyor.
Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, gerekli olan vitaminleri alması bebeğin beyin, merkezi sinir sistemi gelişiminde epey bir etkili etkenlerin başında geliyor.

HAMİLELİK DÖNEMİNİ SAĞLIKLI GEÇİRİN

Sağlıklı beslenmek dışında hamilelik döneminde egzersiz yapmakta bebeğe giden kan akımını artırarak zeka gelişiminde etkili olacaktır ve hamilelikte düzenli kontrollerin yapılması, çocuk zekasını direk etkileyebilecek olası sorunların tespiti ve gerekli müdahalenin erken yapılması için büyük bir öneme sahiptir.

SAĞLAM BİR BEYİN GELİŞİMİ İÇİN VÜCUDU SAĞLAM TUTUN

Çocukta mevcut olan zekanın ortaya çıkarılması, beyin gelişimi de öteki gövde sistemlerinin sağlık lı olmasıyla direkt ilişkilidir. Bu anlamda çocuğun olduğu çevresel şartlar, geçirilen sık enfeksiyonlar, uygunsuz beslenme beden sağlığını olumsuz etkilerken beyin sağlığını ne yazık ki olumsuz etkilemektedir..

GENETİKTE VAR DEMEYİNİZ!

“Zekası yüksek anne babanın çocuğu da yüksek zekalı olur” gibi efsanevi bir teoriden bahs edilse de zekanın işlenmeye hazır bir cevher olduğu unutulmamalıdır. Yani çocuğun doğumundan sonra zeka potansiyelinin ortaya çıkarılması için doğumdan sonrada olumlu şekilde desteklenmesi gerekiyor.

DOĞAL BESLEYİN

Çocuğunuzu doğal besleyin çünkü hazır gıdaların içerisinde kullanılan bazı yağlar, katkı maddeleri vücut sağlığına olumsuz etkilediği gibi beyinde de olumsuz etki yaratabiliyor.Bu yüzden çocuğu doğal beslemek son derece önemli.

MAMA SEÇMEK İÇİN MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞIN

Mama üretimi yapan firmalar, mamaları hazırlarken beyin gelişimini destekleyen yağ asitleri, nükleotit denilen maddeyi zorunlu olarak alması gereken maddeler ve proteinler gibi bir takım ürünleri barındırırlar.

OYUNCAKLARI ÇOCUĞUNUZ SEÇSİN

Aileler çocuklarının zeka gelişimi için uygun olan oyuncak ve oyunları çok merak ediyor. Zaten bebeler kendilerini tanımaya başladığı anda öncelikle etrafta gördüğü objelere ilgi gösteriyor. Dolayısıyla çok renkli olan oyuncaklarla pekte fazla ilgilenmiyor. O yüzden bırakın kendisi istediği oyuncağı seçip oynasın.

TEKNOLOJİK CİHAZLARDAN ÇOCUĞUNUZU UZAK TUTUN

Zekayı artırmaktan ziyade, zeka köreltici gibi tehlikeler saçan teknolojik cihazlardan çocuklarınızı uzak tutun. Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon bunlara en büyük örneklerdir.

HER ŞEYDEN ÖNCE SEVGİNİZİ GÖSTERİN

Çocukta var olan potansiyel zekanın ortaya çıkarılması ve gelişmesi için olmazsa olmazlardan biri de sevgidir. Çocuğun doğumundan itibaren çocuklarınıza olan sevgiyi hiç eksik etmeyin ve sürekli onu ne kadar çok sevdiğinizi belirtin, çevrenin verdiği sevgide çocukta pozitif gelişimin göstergesi olan bu durum, zekayı direkt geliştiren etmenlerden biridir.

BAŞKA KİŞİLERİN DEDİKLERİNE KULAK VERİN

Çocuğun yetenekleri ve motivasyonu konusunda desteklenmedi de zeka gelişimi açısından önemli bir kavramdır. Çocuğunuz gerçekten yetenekli veya zeki olabilir. Özellikle girdiği ortamlarda bu yeteneğini gösteren çocuğunuzun başkaları tarafından fark edilmesi durumunda mutlaka destek verilmelidir.