Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Depresyonda Beslenme, Ne Yenmeli

Depresyonda Beslenme, Ne Yenmeli

Depresyonda Beslenme, Depresyon çağımızın en önemli psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi, bazı bireylerde çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilmekle birlikte, mevsimsel değişimler gibi basit nedenlere bağlı olarak da görülebilen bir durumdur.

Gerçekleştirilen araştırmalara bağlı olarak depresyon rahatsızlıklarının erkeklerden çok kadınlarda görülüyor. Özellikle kadınlarda depresyon sırasında pek çok belirtinin ön plana çıkmasıyla birlikte normalden daha fazla beslenmeye yönelinebiliyor.

Özellikle kilo alma hızının artmasıyla birlikte depresyon ve buna bağlı psikolojik rahatsızlıkların artarak devam ettiğini görüyoruz. Sizler için pek çok farklı nedene bağlı olarak depresyonda ne yemeli ve daha iyi hissedebilmek için nasıl bir beslenme programı izlenmeli birlikte inceleyelim;

Depresyonda Ne Yemeli, Nasıl Beslenmeli?

Psikolojik olarak rahatlama sağlayan ve depresyonun olumsuz etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olacak besinleri tüketerek kısa sürede depresyondan kurtulabilmek mümkün. Birlikte inceleyelim;

Balık: Balık Omega 3 açısından çok zengin bir besindir ve günde 3 gün bile tüketerek vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabiliriz. Balık minimum olarak haftada 2 kez tüketilmelidir. Özellikle hafıza ve beyin üzerinde yer alan olumsuz etkilerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Depresyonda beslenme açısından en faydalı besindir.

Fındık: Fındığın içerisinde yer alan yoğun miktarda magzezyum sayesinde vücudumuzda serotonin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırıyoruz. Bu hormon sayesinde çok daha iyi hissedebilmek mümkün.

Buna ek olarak magnezyumun vücudun ihtiyacı olan enerjinin karşılanması için çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

Yumurta: Yumurtanın içerisinde bol miktarda protein ile birlikte B vitamini bulunmaktadır. Buna ek olarak yumurta B12 ve B6 vitaminleri açısından zengindir. B vitaminleri özellikle depresyon gibi ruhsal durumlar karşısında tedavi edici etkiler göstermektedir.

Aynı zamanda diyette yumurta tüketilmesi tokluk hissinin artmasına neden olmakla birlikte kilo vermenize yardımcı bir etmendir.

Yeşil Çay: Yeşil çayın içeriğinde yer alan amino asitler ve L theanine maddeleri sayesinde beyinde yer alan alfa dalgalarının canlanarak hareketlenmesi mümkün oluyor. Günde ortalama olarak 2 fincan kadar tüketilmesi tüm gün boyunca ihtiyacınız olan tüm rahatlatıcı etkileri elde etmenizi sağlayacaktır.

Tahıllar: Tahıllar bir çok farklı bitkiden elde edilmiş olan unlar ile hazırlanmış olan sağlıklı ekmek ve hamur işi ürünleridir. Tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesi kan şekerimizi dengeleyerek serotonin seviyemizin yükselmesine yardımcı oluyor.

Yukarıda saymış olduğumuz besinleri özellikle ana öğünlerden sonra ara öğünlerde tüketmek faydalı olacaktır.

Depresyona İyi Gelen Diğer Besinler

Sebze ve Meyveler: Meyve ve sebzeler lifler açısından zengin oldukları için uzun süre tok tutar ve kolay sindirilirler, buna ek olarak antioksidan etkileri ile toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Özellikle depresyonda tüketilmesi gereken sebze ve meyveler

* Yeşil yapraklı mevsim meyveleri,

* Kuşkonmaz,

* Brokoli,

* Kavun,

* Muz,

* Domates,

* Brüksel lahanası olarak sayılabilmektedir.

E Vitaminleri

Genellikle E vitamini eksikliği bulunan kişilerde depresyona girme ihtimali daha yüksek oluyor. Vücuda E vitamini alabilmek için Ay çekirdeği, badem, buğday tohumu, fıstık ezmesi, ıspanak, yer fıstığı, brokoli ve aspir yağı gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Depresyonu Olumsuz Etkileyen Gıdalar

Aşağıda yer alan besinlerin depresyonu olumsuz olarak etkilediğini görmekteyiz. Bu besinlerin tüketilmesi sonucu psikolojik olarak zaten olumsuz olan yapınız daha olumsuz bir hale gelebilir.

* Alkol tüketimi.

* Sodyum içeren gıdalar hipertansiyona neden olarak depresyonu tetiklemektedir.

* Şekerli ağır besinlerin normalden çok fazla tüketilmesi.

Yukarıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz depresyonda beslenme, ne yenmeli konusuna eklemek istediğiniz tüm bilgiler ile sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.