Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Dış gebelik nedir? Teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Dış gebelik nedir Anne ve baba olmak isteyen çiftlerin bunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeye çalışmaları elbette oldukça doğal.

Bu nedenle her çift tedavi yöntemlerini denemeden önce doğal gebelik elde etmeye çalışır ve doğal gebeliğin olabildiğince sorunsuz ilerleyeceği düşünülür. Ancak insan bedeninde ortaya çıkabilen çeşitli işlev bozuklukları, maalesef doğal yollardan elde edilen gebeliklerde de istenmeyen sonuçların elde edilmesine neden olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de dış gebelik ve bu nedenle dış gebelik nedir diyenler için detayları aktarmaya başlayalım.

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Oluşur?

Normal bir gebelik sürecinde, anne adayının yumurtası ve baba adayının spermleri fallop tüpleri üzerinde bir araya gelir ve döllenme gerçekleşir. Döllenmenin ardından yumurta tüp boyunca ilerlemeye başlar ve ardından da rahme inerek buraya tutunur. Rahme inene kadar rahim için hazır hale gelen döllenmiş yumurta, gerekli hücre bölünmelerini tamamlar ve bu sayede bebeğin oluşumu hazır hale gelir.

Ancak fallop tüplerinde veya embriyoda oluşabilecek olan çeşitli işlev ve şekil bozuklukları, döllenmiş yumurtanın tüplerin içerisinde kalmasına ve gelişimine burada devam etmesine neden olur. Fallop tüplerinin çok büyük yapıları barındırabilecek bir yapıda olmaması nedeniyle burada oluşan bebeğin gelişimi de bir noktadan sonra annenin hayatını tehlikeye sokar ve bebeğin hayatı da risk altındadır.

Zira fallop tüpleri ince tüplerdir ve çok esnek olmadıkları için bir süre sonra parçalanarak iç kanamaya neden olurlar.

Dış Gebeliğin İlerleyişi

Dış gebeliklerin bazılarında embriyo rahme doğru bir süre sonra hareket ederek inebilir, orada gelişerek tüpleri yırtabilir, tüplerde ölerek vücut tarafından emilebilir yahut kanamayla dışarı atılabilir. Lakin tüm seçeneklerde bebek hayatını kaybetmektedir ve bunların bazılarında anne adayının hayatını da tehlikeye atmaktadır.

Dış Gebelik Belirtileri

Alt karın bölgesinde oluşan ağrılar, vajinadan gelen kanlı akıntılar, omuz ağrıları ve fenalaşma hissi, dış gebelik belirtisi olabilmektedir. Doktorlar ultrason kullanarak dış gebeliğin teşhisini kesin olarak koyabiliyorlar ve düzenli takip sayesinde bebeğin rahme inip inmeyeceğini görebiliyorlar. Eğer kritik bir zamana kadar bebek rahme iniş yapmaz veya düşmezse, bebeğin tıbbi yoldan alınması annenin yaşamını kurtarmak için uygulanmaktadır.