Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Doğurganlığı Arttırmanın Yolları

Doğurganlığı Arttırmanın Yolları Doğal ve mevsiminde besinler ile beslenerek sağlıklı bir şekilde dengeli yiyecekler tüketmek sperm kalitesi ve doğurganlığı artırmak için çok önemlidir.

Doğurganlığı Neler Etkiler

Yaşınız ilerledikçe doğurganlık istatistiğinizde de düşüş meydana gelecek ve buna bağlı olarak yeniden hamile kalma ihtimaliniz azalacaktır. Gençken hamile kalmak için ortalama 1 ay kadar yeterli olurken, belirli bir yaşın ardından özellikle 30 yaşından sonra hamile kalabilmek için ortalama olarak 1 sene gibi bir süre gerekebilmektedir.

Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi 30’lu yaşlardan sonra yumurta kalitesinin düşmesidir, burada yapılması gereken en önemli adım 30’lu yaşlardan sonra doğurganlığı arttırmak için, hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren bir doktora başvurmak ve jinekolog muayenesi sonrası bilinçli şekilde endişeye mahal vermeden hamile kalabilmektir.

Yazımızda doğurganlığı arttırma yolları, doğurganlığı neler etkiler ve yapılması gerekenlerle ilgili incelemeler gerçekleştirdik, buna göre hayat standartlarımızda bazı değişiklikler gerçekleştirerek doğurganlığı arttırmanın yolları mevcut, konunun detaylarına birlikte bakalım;

En Önemli Faktör Beslenme

Doğal ve mevsiminde besinler ile beslenerek sağlıklı bir şekilde dengeli yiyecekler tüketmek sperm kalitesi ve doğurganlığı artırmak için çok önemlidir.

Özellikle tüketilmesi gereken besinler mevsiminde tüketilecek yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum açısından zengin olan peynir, süt, yoğurt, demir açısından zengin olan kırmızı et ve lif bakımından zengin olan lifli meyve, sebzeler ile kuşkonmaz bitkisi doğurganlığı arttıran yiyecekler olarak sıralanabilir.

Elbette bu ürünleri kısa süreli olarak tüketmek aniden doğurganlığınız üzerinde artış göstermeyecektir, yaşam standartlarınızda sağlıklı bir beslenme anlayışı benimseyerek öğünlerinizi düzenli tüketir ve bir beslenme uzmanı tarafından metabolizmanıza uygun bir listeyi uygularsanız büyük oranda sağlığa kavuşacak olan bedeniniz doğurganlık açısından avantajlı hale gelecektir.

Protein: Doğurganlığı arttırmak için etkili olan sağlıklı proteinler bitkisel proteinler olarak biliniyor. Hayvansal proteinlerin tüketilmesi ise doğurganlık seviyesini % 35 – 40 civarında düşürmektedir. Kaliteli protein içeren besinler yumurta, ceviz, fındık ve kuru baklagillerdir.

Karbonhidratlar: Basit karbonhidratlar olan patates ve pirinç gibi karbonhidratların tüketilmesi hemen sindirimi sağlayacağı için etkisiz olmakla birlikte tam buğday ekmeği, esmer pirinç ve tam tahıllı ürünler gibi nitelikli karbonhidratları tüketen kadınların sağlıksız beslenen kadınlara oranla % 90 oranında daha sağlıklı oldukları açıklanıyor.

Yağ: Yağın fazlası zarar olmakla birlikte vücudumuzun belirli bir oranda yağa da ihtiyacı olmaktadır. Özellikle doğurganlığı arttırmak için omega 3 yağları çok önemli ve etkilidir. Omega 3 yağları açısından zengin olan besinler sardalya, uskumru ve somon olarak açıklanabilir. Ancak doğurganlığı olumsuz etkileyen yağlar da bulunmaktadır, bunlar trans yağlar olarak bilinirler ve yumurtlama döneminin olumsuz etkilenmesine, verimsizleşmesine neden olur.

Doğurganlığı Arttırmak İçin Nelerden Uzak Durmalıyız: Aşırı tuzlu yiyecekler, şarküteri ürünleri, sakatat ürünler, konserveler, aşırı yağlı besinler, kızartmalar, aşırı hamur işi tüketimi, aşırı şekerli ağır tatlılardır.

Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

– Sarımsak

– Lahana

– Kereviz

– Havuç

– Soya

– Roka

– Mercimek

– Armut

– Greyfurt

– Hurma

– Karnabahar

– Tere

– Soğan

– Kuru Fasulye

– Nohut

Alkol ve Sigarayı Bırakın

Özellikle sigara doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir, sigara dumanının içerisinde yer alan toksinler yumurtlama, döllenme yollarına zarar vermekle birlikte yumurtanın şekline de zarar vermektedir.

Yapılan araştırmalara göre sigara içeren kadınların doğurganlığı neredeyse yarı yarıya oranla azalış gösterebilmektedir. (% 45 civarında) Buna ek olarak yoğun sigara tüketimi düşük yapma riskinin son derece artmasına neden olmaktadır.

Sigarayı bıraktığınızda 3 aylık süreç içerisinde kadınlarda döllenmenin eski normal haline dönüşebildiğini söyleyebiliriz. Sigara tüketiminin kadınlar üzerinde ki en olumsuz etkilerinden bir diğeri ise erken menopoza neden olmasıdır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz hareketlilik vücut sağlığımızı son derece arttırmakta, buna göre mümkün olduğu kadar hafif yürüyüşler, yüzme ve yapabildiğiniz diğer tüm egzersiz, sporları uygulayabilirsiniz.

Doğurganlığı arttırmak için öncelikle kişiden kişiye tedavi süreci farklılık göstereceği için, bir jinekolog tarafından muayene uygulandıktan sonra sizin için uygun olan aşamaları izlerseniz en doğrusunu yapmış olacaksınız.

Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Cinsel performansınız ile cinsel gücünüz ve sperm kalitenizi doğrudan doğruya etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi strestir. Özellikle hamile kalmak istediğiniz süreç içerisinde bir an önce hamile kalmak istediğiniz için üzerinizde bir baskı ve stres oluşmaktadır.

Bu strese bağlı olarak istemeseniz veya farkında olmasanız da stres tüm bedeninizi olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu strese bağlı olarak hamile kalmayı çok isteseniz bile hamileliğin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabileceği gibi hayatınızda bulunan olumsuzluklardan kurtulmak hamile kalma ihtimalinizi arttırmaktadır.

Cinsel Sağlığınıza Önem Verin

Özellikle çok eşliliğin bulunduğu durumlarda cinsel ilişkilerde korunma çok büyük önem taşıyor, cinsel yolla bulaşan hastalıklar üreme tüplerini olumsuz şekilde etkileyerek döllenme problemlerine yol açarak doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler gösterir.

Cinsel hastalıklardan basit korunma yöntemleri ile büyük ölçüde korunma sağlayabileceğiniz gibi, her sene yaptıracağınız kontroller ile bu rahatsızlıklara maruz kaldıysanız bile tedavi olmanız doğurganlık ihtimalinin artmasını sağlayacaktır.

Akapunktur Etkili Olabilir

Dünya üzerinde bazı sağlık dergileri tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre adet döngüsünü düzene sokabilmek için akapunktur tedavisinin doğurganlığı arttırmak için etkili olduğu düşünülüyor. Akapunktur rahim bölgesini rahatlatarak döllenme için uygun hale getirmektedir.

Özellikle tüp bebek tedavisi uygulanırken akapunktur yapılması hamile kalma ihtimalini yarı yarıya arttıracaktır. Düzenli olarak akapunktur uygulanan erkeklerin sperm kalitelerinin yüksek oranlarda artış gösterdiği düşünülüyor.

Buna ek olarak psikolojik tedavilerin de doğurganlığı arttırma konusunda olumlu etkiler gösterdiği biliniyor. Terapilerin yanı sıra hipnoz, meditasyon, yoga ve nefes terapilerinin de uygulanabilmesi mümkündür.

Hamilelik İhtimalini Arttıran Vitaminler Nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı olarak hamileliğin olumsuz etkilenmesi söz konusu oluyor. Özellikle düşük riski, prematüre doğum ihtimali bulunmaktadır. E vitamininin yeterli oranda alınması özellikle sperm kalitesinin olumlu yönde etkilenmesi için çok önemli.

Buna ek olarak doğurganlığı arttırmanın yolları arasında bir diğer önemli bir diğer bileşen ise folik asit ve multi vitaminlerdir.

Hamile kaldıktan sonra doktorunuz tarafından önerilen bu vitaminleri hamile kalmadan 3 ay öncesinden doktor kontrolünde kullanmak, vücut sağlığınız açısından çok önemli olmakla birlikte hamile kalma ihtimali üzerinde çok olumlu etkiler göstermektedir.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz doğurganlığı arttırmanın yolları, doğurganlığı neler etkiler? konusunda eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.