Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Dudak dolgusu ile ilgili merak edilenler

Kadın erkek farketmeksizin en önemli şeylerin başında gelen güzel bir gülümseyi ön plana çıkaran dudaklar için estetik müdahalelerden destek alabilirsiniz.

Dudak dolgusu ile ilgili merak edilenler

Dudak dolgusu, Kadın-erkek farketmeksizin dış görünüşte hemen hemen herkesin önemsediği etkileyici gülümsemede dudak yapısının payı da oldukça büyük.

Bu tarz etkileyici bir gülümsemeye dudaklarının yeterince dolgun ya da kıvrımlı olmamasından dolayı sahip olamadıklarını düşünenlerin imdadına da estetik uygulamalar koşuyor.

Bu estetik müdahalelerle ilgili de Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Gökhan Haytoğlu önemli bilgiler paylaştı. Dr. Haytoğlu’na göre; güzel bir dudakta alt dudak, üst dudaktan üçte bir oranında daha dolgun olmalı, gülümserken diş etleri ortaya çıkmamalıdır.

Güzel dudağın kriterleri dudağın hacmi, genişliği, simetrisi, alt ve üst dudağın birbiri ile orantısı olarak sayılabilir.

Dudak dolgu nasıl yapılır

Doğal olarak ince ya da yaşa bağlı olarak dudak incelmesi yaşayan kişiler çoğunlukla mutsuz ve yorgun göründükleri şikayeti ile dudak dolgu estetiğine başvurur.

Önce yüzün genel yapısına uygun dudak tasarımı yapılır, dolgu enjeksiyonu ile birlikte eğer dudak kenarlarından aşağıya doğru sarkmalar varsa onlar da tedavi edilir.

Öncelikle dudağa sürülen bir anestezik krem ile enjeksiyon işleminin acısız olması sağlanır. Dolgu maddesi enjekte edildiği bölgeye hacim vermekte ve etkisi hemen görülmekte. Ayrıca içeriğindeki madde doğal olduğu için oldukça güvenilir.

Bu madde ince uçlu enjeksiyon iğneleri ile enjekte edilerek dudağa istenildiği gibi hacim verilir. Ortalama 15 ila 20 dakika süren ve ağrısız basit bir işlem olan dudak dolgu sayesinde istenilen kıvrımda dolgun dudaklara sahip olunabiliniyor.

Kalıcılığı 6 ila 12 ay arasında

Dudak dolgu için kullanılan hyalüronik asit 6-12 ay süreyle kalıcıdır. Dolgunun kalıcılığı kişinin mimik yapma alışkanlıklarına, çevresel şartlara ve de dolgu maddesinin yapısına göre değişir.

Fakat düzenli olarak dudak dolgu yaptıran kişilerde dudak dolgusunun kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmekte.

Dudak dolgu gençlerde alt ve üst dudak oranlarını uyumlu bir şekilde artırmak için ve dudaklardaki yaşlanmaya bağlı olarak oluşan hacim kaybını gidermek için de yapılabilmekte.