Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Erkekler Neden Kadın Yönetici İster?

Erkekler Neden Kadın Yönetici İster 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden ilham alarak, Yapılan son araştırmaya göre erkekler kadınların çalışmasından yana ve ankete katılan erkeklerin yüzde 53’ü de kadın yöneticiyle çalışmak istiyor.

“Erkekler eşlerinin çalışmasını istemez”, “Erkekler kadın yöneticiyle çalışmayı tercih etmez”, “Erkekler ev işlerinde eşlerine yardım etmez” gibi yaygın düşüncelerin artık değiştiğini ortaya çıkardı.

Dorinsight’ın yaklaşık 13 bin kişinin katılımıyla yaptığı araştırma sonuçlarına göre evin ekonomik yükünün erkeklerde olduğu düşünülse de, erkeklerin çoğunluğunun bu yükü eşleriyle paylaşmak adına onların da çalışmasını istediklerini ortaya koydu. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 64’ü eşlerinin ev işlerinde onlara yardımcı olduklarını belirtti. “Yöneticinizin kadın olmasını ister misiniz?” sorusuna ise kadınların yüzde 55’i, erkeklerin ise yüzde 53’ü “Evet” yanıtını verdi.

Online pazar araştırma şirketi DORinsight, kadınların yüzde 64’ü eşlerinin ev işlerinde onlara yardımcı olduklarını söyledi. 45 yaş üstü kadınların verdiği yanıtlara bakıldığında ise bu oranın daha düşük olduğu görüldü. Bu sonuca göre, 45 yaş üstü erkeklerin, 45 yaş altı erkeklere oranla eşlerine daha az yardımcı oldukları ortaya çıktı. Sadece kadınlara sorulan sorular ve verilen yanıtların oranı şu şekilde:

Erkekler Neden Kadın Yönetici İster

Eşiniz ev işlerinde size yardımcı oluyor mu?

Evet % 64 –Hayır % 36

Yöneticinizin kadın olmasını ister misiniz?

Evet % 55- Hayır % 45

Araştırma kapsamında sadece erkeklere de iki soru yöneltildi. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 53’ü yöneticilerinin kadın olmasını istediklerini belirtirken, yüzde 74’ü “eşinizin çalışmasını istiyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını verdi. Sadece erkeklere sorulan sorular ve verilen yanıtların oranı ise şu şekilde:

Yöneticinizin kadın olmasını ister misiniz?

Evet % 53- Hayır % 47

Eşinizin çalışmasını istiyor musunuz?

Evet % 74 Hayır % 26

Yaklaşık 13 bin kişinin katıldığı araştırmada, katılımcıların yüzde 63’ü evin ekonomik yükünün erkeklerde, yüzde 3’ü ise kadınlarda olduğunu belirtti.

Evin ekonomik yükünün erkeklerde olduğu söylenir. Sizce bu doğru mu?

Evet % 63- Hayır % 37

Evin ekonomik yükü kimdedir?

Kadın % 3-Erkek % 63 Eşittir % 34
Aslında erkekler hem cinsleri olan erkekleri başlarında olsun istemezler. Bir nevi çekememezlik denebilir. Aynı durum kadınlar için de geçerlidir. Kadınlara sorulan sorularda da yanıtlar aynı bu şekilde olmuştur. Onlar da kendileri gibi başlarında kadın bir yönetici yerine erkek olmasını tercih ederler. Sanırım Zıt kutupların birbirini çekmesi gibi bir şey bu da.