Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Erkeklerin ruh sağlığı ve bozulma nedenleri

Ruh sağlığı, 78 araştırmayı inceleyen Indiana Üniversitesi bilim insanları, erkeklerin 11 eril davranışının ruh sağlığı ile ilişkili olduğunu belirledi. İşte erkeklerin ruh sağlığını bozan nedenler…

Erkeklerin ruh sağlığı ve bozulma nedenleri

Indiana (Bloomington) Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, psikoloji alanında daha önce yapılan 78 araştırmayı inceleyerek bir sonuca vardı.

ABD’li bilim adamları, erkeklerin 11 eril davranışının ruh sağlığı hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Erkeklerin ruh sağlığının bozulma nedenleri şöyle;

– Şiddete meyil

– Kazanma hırsı

– Duygularını belli etmeme

– Kadın üzerinde tahakküm kurma

– İşkoliklik

– Statü hırsı

– Risk alma

– Önüne gelenle cinsel ilişki yaşama isteği

19 bin katılımcının verilerinin incelendiği araştırmaya göre, bu normları benimseyip uygulayan erkeklerin çoğu ruhsal sağlık sorunlarının dışında, yalnızlık fobisi ve depresyon da yaşıyor.

Ruh Sağlığı Nedir?

Sağlık, bedensel, ruhsal ve toplumsal iyilik hali olarak tanımlanır. Bu çok genel tanımdır.

Her belirti bir hastalık değildir, eger her belirtiyi bir hastalık olarak düşünecek olursak hiç kimsenin sağlıklı olduğunu
söyleyemeyiz.

Ruh sağlığının tanımını yapmak daha güçtür. Ruh sağlığı, kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içinde olmasıdır.

Bu uyum kati kurallara bagli olmayip degiskenlik ve belli ölçülerde esneklik tasir. Hemen akla ruh sagligi yerinde olan bir kisi ne gibi özellikler tasir sorusu gelir.

* Kisinin kendi kendisi ile uyumlu olmasi, nedeni belli olmayan ve uzun süren kuruntu, kaygi korku ve kuskulardan uzak olmasi,

* Kisi yakin ve uzak çevre ile saglikli bir iliski ve iletisim kurabilmelidir.

* Kisi yakin ve uzak çevre iliskileri disinda saygi duymali, sevebilmeli bunun karsiliginda saygi duyulan sevilen bir kisi olabilmelidir.

* Kendine güvenmeli, yetenekleri, özellikleri, gruba göre arti ve eksileri ile kendini degerlendirebilmeli ve kabul etmelidir.

* Toplumda bir yeri olmali, is yapmali, basarmali ve basarilari ile mutlu olmali, daha iyiye ulasmak için çaba göstermelidir

* Gelecek için gerçekçi planlari olmali, bunlara ulasma çabasi içinde olmali eger bu amaçlara ulasamazsa yerine geçebilecek yeni planlar yapabilmelidir.

* Karsilastigi engeller karsisinda yilmamali, bunlarla bas etme gücü olmalidir.

* Bagimsiz karar verme ve uygulama yetisi olmalidir.

* Içine bulundugu toplum ile uyum içinde olan inanç ve deger yargilarina sahip olmalidir.

* Kisi her seyi zamaninda yapma becerisine sahip olmali, Eglenme, dinlenme sosyal aktivitelere katilma, kendini gelistirme için zaman ayirabilmelidir.

Sigmund Freud ruh sagligini ” Sevmek ve çalismak” olarak tanimlar. Gerçekten sevebilen, paylasabilen ve çalisan bir kisi ruh sagligini koruyor demektir.

Belki de Goethe’nin yaptigi olgun insan tanimi ayni zamanda ruh sagligi yerinde olan birisinin tanimi olarak da kabul edilebilir. Çünkü “Olgun insan kendine gülebilen insandir.” demektedir.

Ayni sekilde “Ruh sagligini koruyabilen insan kendine gülebilen insandir.” denebilir. Ruh sagligi içinde yasanilan kosullara göre degisebilir, bozulabilir veya kosullar düzelince düzene girebilir.

Kisileri siyah-beyaz gibi ruh sagligi yönünden saglikli ve sagliksiz olarak degerlendirmek olasi degildir.

Ruh sagliginin bozulmasi kisinin yakin çevresi ve is ortami, basarma düzeyi vb. faktörleri olumsuz yönde etkilediginden; ruh sagliginin bozulmasi fiziki hastaliklardan daha
derin sorunlar yaratabilmektedir.