Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Erken Menopoz Hastalık Habercisi Olabilir

Erken Menopoz Hastalık Habercisi Olabilir!

Erken Menopoz Hastalık Habercisi

Her kadının organik bir süreç olarak yaşadığı menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir devre giriyor. Bu devre dikkatli takip edilmediğinde ise mühim sağlık sorunları baş gösterebiliyor. Dünya Menopoz Günü dolayısıyla Anadolu sağlık Merkezi bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör hekim Nuri Ceydeli, erken menopoz tedavisindeki haberleri paylaşıyor.

Ceydeli, “yurdumuzda kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından öncelikle olması erken menopoza girildiğini gösteriyor” diyor.

Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz rahim kanseri gibi çok sayıda hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Zamanından önce menopoza girmenin önemli sağlık sorunlarına yol açabildiğini dile getiren Anadolu sağlık Merkezi bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör doktor Nuri Ceydeli, “Kadının yaşamında bir dönüm noktası olan menopoza hazırlıklı olmak ve yaratacağı zorlu etkileri önlemler alarak azaltmak gerekir” diyor. Ceydeli, erken menopozun 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde görüldüğünü söylüyor.

Genetik Yapı ve Yaşam Tarzı Menopoz Yaşını Etkiliyor

Psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama veya agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileri olmaktadır. iyi bir analizle rahatça anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler içinde ailedeki anne veya ablanın menopoza girdikleri yaşın önem taşıdığını belirten Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Erken menopozda ırsi yapı daha etkili olsa da beslenme, hayat şekli yahut stres benzeri faktörler de menopoza girme yaşını etkiliyor.

Araştırmalar; erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de hayat tarzı, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son derece etkili olmaktadır. Erken menopozu etkileyen bir öteki etken ise coğrafya olabiliyor. Uzakdoğulu hanımların daha geç yaşlarda yada biraz daha az semptomlarla menopoza giriyor. Bunun nedeni beslenme tarzlarına (soya proteini tüketimi çok çok), refah düzeyi ve stresin az olmasıdır” diyor.

Menopoz Check-Up ile Birçok Hastalığın Erken Teşhisi Mümkün

Ailesinde erken menopoz yaşayan hepimizin lüzumlu tıbbi kontrolleri aksattırmadan yaptırmasını öneren Op. Dr. Nuri Ceydeli, erken menopoz belirtilerinden bir tanesi olan tane düzensizliklerinde de uzmana danışılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Ceydeli, “tane düzensizliği bu gibi bir durumda altta yatan nedenlerin bazı tetkikler aracılığıyla sorgulanması gerekir. genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza sebep olabilir” diyor.

Menopoz Check-up uygulamasının menopoza girmiş ve girecek olan kadınlara gerçekleştirilebildiğini anlatım eden Ceydeli, Menopoz Check-up ile bayanların bu süreci daha sıhhatli bir şekilde geçirmesinin, jinekolojik hastalıkların erken teşhisi ve tedavisinin, meme sağlığının korunmasının, kemik erimesinin, ateş basması, sinirlilik ve uykusuzluk bu gibi genel sağlık sorunlarının giderilmesinin amaçlandığını belirtiyor.