Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Evlenecekler Dikkat

Evlenecekler Her yıl 600 bin nikahın kıyıldığı, 7 milyar liralık büyüklüğe ulaşan evlilik sektöründe, ‘salon’ krizi çıktı. Ruhsatında “dur” yazmayan mekanlarda bundan böyle düğün yapılamayacak.

Evlenecekler Dikkat

istanbul Toplantı ve Düğün Salonu işletmecileri Esnaf Odası’nın (iSTDO) açtığı dava sonucunda ruhsatsız durumda düğün faaliyeti yapılamayacağına hükmeden mahkemenin kararı Yargıtayca onandı.

istanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (iSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz ile iSTDO Başkanı umut Yaşar Demir, düzenledikleri basın toplantısında, Yargıtay 11. yasa Dairesi Başkanlığı’nın ruhsatında “düğün salonu” yazmayan bir iş yerinin düğün faaliyeti yapamayacağı kararını onadığını bildirdi.

iSTESOB Başkanı Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, düğün salonu açılmak istenen binanın inşaat ruhsatında “özellik arzeden bina” ibaresinin olması gerektiğini söyledi.

yapı ruhsatında “özellik arzeden bina” ibaresi bulunmayan yerlerde düğün salonu açılamayacağını söz eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bu karar bize tebliğ edilince biz de işletme sahiplerinin kapatılmayla karşılaşmaması için bunu duyurmak istedik. sebebi ise bu tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor, sırf istanbul’u değil. Biz de deriz ki, 100 bin kişiye yakın vatandaşımız buradan ekmek yiyor, onlara istihdam sağlanmış.

Bu yalnızca düğün salonu şekilde görülmemeli. Bunun birlikte kuyumcular, tekstilciler, gelinlikçiler, çiçekçiler, pastacılar benzeri çok sayıda işletme sahibi ve çalışanları bu sektörden ekmek yiyor. Bu nedenle ‘özellik arzeden bina’ ibaresinin çıkarılması lazım. Belediyemiz bir Meclis kararı alsın. Bu ibareyi aramasın.”

EN mesut GüNLERi kötü SONLA BiTMESiN

iSTDO Başkanı Demir bu karardan sonra lüzumlu ruhsatı bulundurmayan işletmelerin kapatılacağını aktararak, “Düğün yapmayı düşünen vatandaşlarımızı uyarıyorum; en mesut günlerinin kötü sonla bitmesini istemiyorlarsa ruhsatlı işletmelerde düğünlerini yapsınlar. sebebiyse aylar öncesinde randevu aldıkları işletmenin düğün günü ruhsatı itibarı ile kapatıldığını görebilirler. Buna her zaman dikkat etsinler” diye konuştu.

Bununla beraber, kararla beraber, korularda saraylarda otellerde ve restoranlarda da düğün yapmak bundan sonra hukuki değil.