Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Evliliğe zarar veren davranışlar!

Evliliğin herkesin hayalleri arasında olduğu bir gerçek ancak maalesef pek çok evlilik boşanma ve ayrılık ile sona eriyor ve bireyler ömürlerinin kalanını genellikle yalnız bir şekilde geçirmek zorunda kalıyorlar.

Evliliğe zarar veren davranışlar!

Bunun temel sebebi ise hem kadınların hem de erkeklerin evliliği sürdürürken belli başlı davranışlarına dikkat etmemeleri ve ufak problemlerin bir çığ gibi büyüyerek evliliğin dibine dinamit döşemesi. Dolayısıyla evliliğe zarar veren davranışlar hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu davranışları sergilemekten kesinlikle kaçınmalısınız.

Pek çok çift evliliği boyunca sadece çift olarak hareket eder ve tarafların artık birbirinden ayırt edilemez oldukları zamanlar gelir. Bu tip çiftler bir elmanın iki yarısı gibi davrandıkları için bir süre sonra birbirlerinin kopyaları olurlar ve aralarında paylaşım yapabilecekleri hiç bir farklı anı oluşmaz. Dolayısıyla böylesi bir ilişki enerjisini kaybetmeye mahkumdur. Pek çok evlilik danışmanı, çiftlerin ikisinin de kendilerine ait bir vakitlerinin olmasını istiyor ve böylece bireylerin kendi kişilikleri de gelişmeye devam ediyor. Her arkadaşınızla çift olarak buluşuyorsanız bunu da bir gözden geçirin.

İlişkinizde bir sorun gördüğünüzde bundan hiç bahsetmemek ve tüm sorunları içinize atmak da maalesef sanılanın aksine evliliği erkenden sonuca götüren faktörler arasında bulunuyor. Zira siz yaşadığınız sorunları dışa vurmadığınız zaman karşınızdaki kişi de bunu anlayamaz ve aynı şekilde davranmaya devam eder. Haliyle işi bir kavgaya dönüştürmemeye dikkat ederek yaşadığınız sıkıntıları güzel bir dille anlatmanız, evlilikte sorunların halı altına süpürülmesi ve daha sonra patlaması yerine sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Erkeklerin makyaj yapan kadınları pek de sevmedikleri aşikar.

Zira makyaj onlarda sahte bir duygu uyandırıyor ancak bakımsızlığın da fazlası evlilikte sorunlara sebep oluyor. Doğal olmayı ve makyaj yapmamayı sevmeniz, bakımsız olacağınız anlamına gelmiyor. Bu nedenle biraz kilo kontrolü, biraz bakım ürünleri kullanmak ve temiz olmak, ilişkinizin daha uzun yıllar sürmesini garanti edecektir. Tabii ki bakıma kafayı takarak sürekli bundan bahsetmekten ve vaktinizi bakıma harcamaktan da kaçınmalısınız.

Evliliklerde ortaya çıkan sorunların temel sebepleri bunlar ancak elbette pek çok evlilikte o evliliğe özel sorunlar da var olabiliyor. Dolayısıyla esnek davranarak sorunların üzerine gitmeyi ve onları çözmeyi unutmamalısınız.

Bu davranışlar evliliğe zarar verir!

Inatçı olmak.  her hangi bir konuda yerine getirilmeyen talebi, isteği sık sık gündeme getirip başa kakmak  evliliğe zarar getirir.

Dikkatsizlik. Çalışmayan hanımların eşlerinin alışkanlıklarını ve huylarını bildikleri halde hastalık, gece çocuğa bakmak gibi sebepleri hariç, başka zamanda kahvaltı hazırlamamaları, onları işe giderken kapıdan yola düşürmemeleri de kırgınlıga ve rahatsızlığa neden olabiliyor.

Bitmeyen sorular. Erkeği iş saatleri içinde önemli olmayan sebepler dışında yoğun arayarak “nerdesin”, “ne yapıyorsun”, “yanında kim var” sorularını sormak gibi.

Güvenmemek. Eşinin cep telefonunu sık sık kontrol, onu rahat bırakmamak, hatta ulaşımda sorunlar nedeniyle eve geç geldiği zaman anlamadan dinlemeden yersiz sorular sormak.

Aile mahremiyyeti. Ailede bir sorun yaşanan gibi, ebeveynleri veya kaynana-kaynatanı bulup veya onlara arayıp eşini şikayet etmek.

Sosyal çevreye müdahale. Kişiye onunla görüş, bununla görüşme gibi talimatlar vermek.

Yersiz kıskançlık. Erkeği kendi annesinden kıskanmak, erkeğe annesini (qaynanasını) şikayet etmek, kavga sırasında ailesini kötülemek.

Karşılaştırmak. Başkalarının kendi eşlerine aldığı hediyelerden konuşmak, karşılaştırmak v s.

Sorumluluklar. Kişi kapıdan girer girmez, ondan çocuklarla ilgilenmesini talep etmek, “al bu çocukları, bütün gün beni öldürdüler” gibi cümlelerle karşılamak.

Kötü şeyleri unutmamak. Geçmişte olanları sık sık hatırlayıp, problem ve çatışma yaratmak.