Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Evliliğin Artı Ve Eksi Yönleri

Evliliğin Artı Ve Eksi Yönleri Evlilik toplum düzeninin, aile birliğinin temelidir. Hatta toplumun ahlak düzeninin mihenk taşıdır diyebiliriz.

Evliliğin Artı Ve Eksi Yönleri

Her evlilikte artı ve eksi yönler illaki vardır. Sorunsuz bir evlilik de aslında bir sorundur, sadece o sorun ortaya çıkacağı günü beklemektedir. Evliliğin artı yönlerini kadınlar ve erkekler açısından olmak üzere ikiye ayıralım.

Kadınlar açısından;

Psikoloji olarak ele alırsak kadınlar belli bir yaşa gelince ne kadar inkâr ederlerse etsinler baba evinde durmak istemeyeceklerdir. Çalışan ayrı bir evde kalan kadınlar için ise evlilik zaruri olmaya başlayacaktır. Bu bağlamda kadınlar açısından artı yönlerine bakacak olursak bunlardan birincisi evi geçindirme derdi olmamasıdır.

Toplumumuzda evi geçindirme görevi erkeğe verildiği için kadın çalışıyor olsa bile bir anda bu hakkını kullanabilir. Tüm gün evde tabiri caizse yatarak vakit geçirebilir kimse ona bu durumdan dolayı bir şey diyemez.

Bir diğeri ise bütün kadınlar işlerini halledebilecekleri bir hizmetçi, şoför emir eri hayali kurdukları için babalarının evinde siz onlar için potansiyel emir eri konumunda olabilirsiniz.

Evliliğin kazandırdıkları arasında şüphesiz kendi hayatını kurabilme istediği gibi şekil verebilme fırsatı vardır. Ve kadınlar için evliliğin kazandırdıkları arasında şüphesiz çocuk sahibi olmaları gelmektedir.

Evlilik ne kaybettirir sorusu kadınlar için malumunuz üzere evliliğin ilk kaybettirdiği şey canı ne kadar acısa da her ne kadar kolay kolay kazanabileceği onarabileceği bir durum olmasa da, gerçi günümüzdeki şartlar değişti ama kadına evliliğin kaybettirdiği şey özgürlüğüdür ( içiniz fesat). Evliliğin kaybettirdiği özgürlük kolay kolay geri gelmeyecektir.

Bunun yanında evliliğin kaybettirdikleri arasında zamandır. Artık kafasına göre takılamayacaktır. Sorumlulukları arttığı için kendine ayırdığı zamanı bölecek ve evdeki sorumluluklarına harcayacaktır o zamanı.

Evliliğin kaybettirdiği bir diğer konu kimi zaman aile bağlarıdır. Belli bir süreden sonra kendi ailesi içerisindeki sorunlarla uğraşmaktan dolayı ayrıldığı ailesi ile yeteri kadar iletişim kuramayacaktır. Her ne kadar kurmaya çalışsa da illa ki engel olan bir durum ortaya çıkacaktır.

Evlilik ne kazandırır sorusunu erkeklere sorduğumuzda evliliğin kazandırdığı şeyler arasında eğer daha önce tek başına ayrı evde yaşayan bir birey ise artık o çok rahatlamıştır. Çamaşır, bulaşık, ütü, temizlik ve benzeri işlere elveda demiştir artık.

Elveda dedirtmeyen bir hatuna denk gelmişse de verilen işi yeterince iyi yapamaması yeterlidir bu işten sıyrılması için. Evliliğin kazandırdıkları bir diğer konu erkekler için yemek yapma sorunudur.

Bunların dışında bu ihtiyaçların haricinde evliliğin kazandırdığı en güzel şey sorumluluk bilincinin artmasıdır. Artık babasının yönettiği evde değil kendi diktatörlüğünü ilan etmiştir başka bir evde.

Bununla birlikte gelen sorumluluk da haliyle erkekler adına daha ağır olsa da erkekler için bir kazanım diyebiliriz.

Evliliğin kaybettirdiklerini erkekler için irdelediğimizde şüphesiz bu sorunun cevabı özgürlüktür.

Artık eskisi gibi arkadaşlarıyla sabahlara kadar takılıp pes atamayacak, dağınık pis bir evde aynı yatakta erkeklerle uyumak zorunda kalmayacak, dışarıdan çok berbat görünse de o pis tavada menemen yapamayacaktır.

İşte bu erkekler için evliliğin kaybettirdikleri arasında birinci sıradadır diyebiliriz.

Arkadaşınız aradığında halı saha maçı için siz ancak kayınınızla veya bacanağınızla tavla atarsınız bu da evliliğin kaybettirdikleri arasında.

Ne olursa olsun evliliğin eksileri ve artıları evliliğin kaybettirdikleri ve evliliğin kazandırdıklarıbunları ayrı ayrı tartının gözüne koysak ne kadar üzerine madde ilave edersek edelim terazi hep dengede duracak aslı biri diğerinden baskın gelemeyecektir.

Önemli olan en mutlu evlilik için kendimizi yormak değil evlilikteki kötü geçen dönemlerden ders alarak bunu adeta bir bilge kişilik gibi olumlu yöne doğru çekmek olacaktır.