Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Evlilik programları yayından kaldırılacak!

Evlilik programları Skandallarla dolu izdivaç programlarının, olumsuz örnek oluşturdukları için tamamen kaldırılacağı müjdesi verildi.

Skandalların eksik olmadığı izdivaç programları tamamen kaldırılacak. RTÜK’e sürekli şikayet edilen evlilik programları için KHK hazırlanacağı ve RTÜK yasasında değişiklik yapılacağı açıklandı. Programların yeni yayın döneminde tamamen son bulacağı söylendi.

YENİ YAYIN DÖNEMİNDE OLMAYACAKLAR

Kanal D’de yayınlanan Kısmetse Olur, ATV’de yayınlanan Esra Erol, Show TV yayınlanan Evleneceksen Gel ve Star TV yayınlanan Zuhal Topal’la evlendirme programlarının kaldırılması için köklü çözüm bulundu.

Tartışılan izdivaç programlarının yasaklanması için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hazırlıklarına başlandı.

Komisyon çalışmasını bitirip, rapor yazdıktan sonra konu Meclis’e gidecek. RTÜK Yasası’nda yapılacak değişiklik kabul edilecek. Kanun, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yeni yayın dönemi ile birlikte tüm evlilik programlarının yayın hayatlarına son verilecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının yasaklanmadığını, yaptırımların ağırlaştırıldığını açıkladı.
Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, kurum yetkilileri, evlilik programlarının yasaklanmadığını, ancak bu ve diğer programlarda yaşanacak yayın ihlallerinin bundan böyle lisans iptaline kadar yaptırımlara tabi olacağını belirtti.
TV ve radyoların uyması gereken yayın hizmetleri ilkeleri, kanunun 8. maddesinde düzenleniyor. Söz konusu maddede, televizyon lisans iptali sadece a, b ve d fıkralarında yer alan “devletin varlık ve bağımsızlığı, toplumda kin ve nefret duyguları oluşturma, terör eylemleri ve örgütlerini övme” konularıyla sınırlıydı.