Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Fazla et tüketimi şeker gibi obezite yapıyor!

Yapılan araştırmalara göre, ette bulunan proteinin şeker kadar obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğu ortaya çıktı.

Fazla et tüketimi şeker gibi obezite yapıyor!

Obezite, Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi tarafından 170 ülkede yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Et, beslenmedeki proteinlerin, vitaminlerin ve minerallerin değerli bir kaynağı olmasına rağmen, diyetle ilgili yönergeler genellikle, kandaki kolesterol düzeylerini korumak ve kalp hastalığı ve bağırsak kanseri riskini azaltmak için doymuş yağ oranına sahip kırmızı ve işlenmiş etlerin alımını azaltmaya odaklanır.

Çalışmadan elde edilen bulgular, aşırı miktarda şeker yemekten kaçınmanın yanı sıra tüketicilerin etin aşırı tüketiminde de tedbir almaları gerektiğini gösteriyor. Çünkü bulgular, etin, etteki yağın şeker kadar aynı derecede obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmada şeker kullanımının obeziteye yüzde 13 oranında katkı sağlarken, et kullanımının da obeziteye katkısı yüzde 13 olarak bulundu.

Et proteini, yağlardan ve karbonhidratlardan daha sonra sindirildiğinden, bu proteinden aldığımız enerjiyi fazlalık haline getirir ve daha sonra dönüştürülerek insan vücudunda yağ olarak depolanır. Bundan böyle, obeziteyi azaltmak için daha az şeker yemenin yanı sıra daha az et yenmesinin tavsiye edilmesi daha mantıklı.”

Şu anda dünya çapında 1,9 milyardan fazla yetişkin bulunuyor ve bu insanların 600 milyondan fazlası obez.

Yüzde 13 etkiliyor

Avustralya Adelaide Üniversitesi yetkilileri tarafından sürdürülen bu araştırma şeker ve et tüketiminin obezite nedenleri arasında %13’lük bir paya sahip olduğunu gösterdi. Şeker tüketimi kadar kırmızı et tüketiminin de kontrol altına alınması gerektiği uzmanlara göre araştırmanın sonucunda kesinleşti.

Et bilindiği üzere iyi bir protein kaynağı. Ancak vücudumuz için önemli bir yapı taşı olan protein aynı zamanda güçlü bir enerji kaynağı. Vücudumuz proteini bir yakıt olarak ancak yağ ve karbonhidratlardan sonra yakıyor. Bu sebeple proteinin fazlası yağ şeklinde depolanıyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından obeziteden korunmak için şeker tüketimin yanı sıra et tüketimine de dikkat çekilmesi isteniyor.

Dünya genelindeki 1,9 milyar yetişkin bireyin yaklaşık 600 milyonunun obezite sorunu olduğunu hatırlarsak, beslenme önerilerinin önemi daha da hayati olabiliyor. Bu nedenle uzun yıllardır sofralarınızdan eksik etmediğiniz ve çok sevdiğiniz kırmızı eti tüketirken artık iki defa düşünmek gerekiyor.