Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Göz Çevresindeki Şişikler ve Morluklar İçin Öneriler

Göz Çevresindeki Şişikler ve Morluklar İçin Öneriler Uyku düzenindeki bozukluklar, beden yorgunluğu gibi sebepler yüzünüze yansıyıp, istenmeyen görüntülere sebep olmaktadır.

Göz Çevresindeki Şişikler ve Morluklar İçin Öneriler

Hemen her kadının mustarip olduğu gözaltı şişmeleri, özellikle de güzel görünmek istenen özel günler öncesi hazırlığının verdiği yorgunluktan dolayı kaçınılmazdır. Peki, pratik olarak neler yapmalısınız?
Gözlerinizin üzerine ince bir dilim patates ya da salatalık yerleştirerek 15- 20 dakika boyunca bekletin.

Buz parçalarını bir poşetin içerisine koyarak göz çevrenizde daireler şeklinde gezdirin.

Makyaj yaparak da gözaltı şişliklerinizi gizleyebilirsiniz; kapatıcıyı gözaltlarına ince bir kat halinde uygulayın. Koyu renk bir göz farı tercih edin.

Rimelinizi ise, üst kirpiklerin sadece dış kısmına uygulayın. Alt kirpikleri de bolca rimelleyin. Uygulayacağınız bu göz makyajı sayesinde dikkatleri göz çevresi şişliklerinden uzak tutabilirsiniz.

Bütün bu uygulamalara rağmen göz çevresindeki morluk ve şişliklerden kurtulamıyorsanız, üstelik yüzünüzün ayrılmaz bir parçası haline geldiyse, mutlaka bir doktora başvurmalı ve gerekli muayeneden geçmelisiniz. Zira gözaltı morlukları çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

Çeşitli tedaviler var
Özellikle son zamanlarda lazerlerle, ileri modern tekniklerle veya peeling işlemleriyle, kırışıklıkları gidermeye yönelik terapilerle göz altı şişliklerinin ve renklerinin düzelmesinde çeşitli tedaviler uygulanmakta.
Göz kapağı cerrahisi
Göz kapağı cerrahisi   (blefaroplasti) göz altındaki torbaları gidermek için uygulanan  cerrahi bir işlemdir. Blefaroplastide cerrah, kirpiklerin hemen altından ve alt göz kapağının içinden ileride görünmeyecek şekilde estetik kesi yaparak, ölçülü bir şekilde fazla dokuları ustaca çıkartır ve sarkmaları ortadan kaldırır.
Şişliklere karşı önlem
Göz altı morluklarına ve şişliklerine karşı bazı basit önlemler alabilirsiniz:
* Soğuk kompres. Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatın. Otururken soğuk nemli bezi gözlerinizin altındaki ve çevresindeki deriye hafifçe birkaç dakika bastırın.Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.
* Salatalık ya da patates halkaları (Taze olarak ve buzdolabında soğutarak) veya çay kompresleri uygulayın.
* Soyulmuş elma kabuklarını gözlerinizin altına koyun 20 dakika sonra kaldırıp yüzünüzü yıkayın. Morluk ve şişkinliğin azaldığını göreceksiniz.
* Uykusuz kalmayın. Uyku süresi kadar uykunun dinlendirici olması da önemlidir. Başınızı hafif yükselterek uyuyun. Ekstra bir yastık kullanın veya yatağın baş ucunu, yatağın ayaklarının altına kitap gibi destekler koyarak 4-5 cm. yükseltin. Bu mekanizma uyurken sıvıların gözlerinizin etrafında toplanmasını önleyerek şişliklerin azalmasına yardımcı olabilir.
* Alerji semptomlarını kontrol altına alın. Mümkünse alerjen maddelerden uzak durun ve alerjiniz varsa, tedavisi için doktorunuza başvurun. Saç boyaları, sabunlar, kozmetikler gibi maddelere karşı reaksiyonlar da göz altında şişliklere neden olabilir.
* Vücudunuzu susuz bırakmayın.
* Göz çevresini şapka takarak veya güneş gözlüğüyle güneşten koruyun. DNA hasarını önleyen göz çevresi kremleri kullanın.
* Tuzu azaltın, bol bol balık, sebze ve meyve yiyin. Üzüm çekirdeği ekstresi, C vitamini ve diğer anti-oksidanlar  almanız, kılcal damarların güçlenmesine ve cildin onarımına yardımcı olabilir.