Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Hamilelik dönemi için doğru egzersizi yapın

Hamilelikte yapılan egzersiz hem anne adayı hem de bebek için oldukça faydalı. Tabii doğru egzersiz seçimi yapıldıysa…

Hamilelik dönemi için doğru egzersizi yapın

Hamilelik dönemi, Gebelikte yapılan egzersiz, annenin kas ve bağ dokularını güçlendiriyor. Egzersiz anne adayına olduğu kadar bebeğe de iyi geliyor, bebeklerin beyin ve zihinsel gelişimine önemli katkılar sağlıyor. Egzersiz yapan anne adayına karnındaki minik bebeğinin de eşlik ettiğini belirten uzmanlar, doğru seçilmemiş egzersizlere karşı da anneleri uyarıyor.

Bebeğiniz de sizinle birlikte spor yapıyor

Hamilelik döneminde yapılan egzersizin anne adayını daha az ağrılı doğuma hazırladığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Erdoğanoğlu, bebeğin zihinsel gelişimini de olumlu etkilediğini ifade etti.

Hamilelik döneminde egzersiz yapmanın, oksijen kaynağını artırarak ve kan dolaşımını uyararak kas ve bağ dokularınızı güçlendirdiğini, anne adaylarını daha az ağrılı bir doğuma hazırladığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Erdoğanoğlu, “Yapılan EEG (beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel etkinliğinin değerlendirilmesi) araştırma sonuçları, hamilelik dönemi egzersizlerin faydalarının sadece annelere değil, yeni doğanların beyin gelişimi ve bilişsel faaliyetleri üzerine de olduğunu göstermiştir. Çalışma sonuçları, yüksek beyin aktivitesinin ileri yaşlarda da çocukta kaldığını göstermiştir. Normalde anne karnında dakikada 140 atım yapan bir fetüs kalbi, anne egzersiz yaptığında dakikada 160 atıma çıkar, annenin egzersizi sonlandırması ile bebeğin kalp atımları da normale döner. Yani anne egzersiz yaparken karnındaki minik bebek kendisine eşlik etmektedir” şeklinde konuştu.

Hamilelikte yapabileceğiniz egzersizler

Hamilelik sırasında salınan relaksin hormonu etkisiyle anne adaylarının eklem ve bağ dokusu normalden daha gevşektir. Yrd. Doç. Dr. Erdoğanoğlu, “Doğru seçilmemiş egzersizler sizi bu nedenle yaralanmalara açık hale getirir. Hamilelik döneminde risksiz olan, haftada 3 gün, 30-45 dakika arasında süren yürüme, yüzme, yoga, pilates ve ani dönme, hoplama ve sıçramayı içermeyen dans gibi egzersizlerdir” dedi.

Hamilelikte egzersiz yapacak anne adaylarına öneriler

Anne adayının daha önceden egzersiz yapma alışkanlığı yoksa ya da riskli bir gebeliği varsa egzersize başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolünden geçmesine, bebeği ve kendisi için güvenli bir zemin oluşturması gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Erdoğanoğlu, anne adaylarına tavsiyelerde bulundu.

Uygun kıyafet seçilmeli: Egzersiz yaparken vücut ısınızın fazla yükselmemesi için kıyafetlerinizi buna uygun seçin. Aşırı artmış vücut ısısı, bebeğe yeterince kan gitmesini engeller. Koltukaltından yaptığınız ölçümlerde vücut ısınızın 38,2 °C’yi geçmemesi gerekir.

Doğru spor ayakkabı kullanılmalı: Bağ dokunuzu ve tendonlarınızı tam destekleyen spor ayakkabı kullanın. Ödem nedeniyle ayakkabı numaranızdaki olabilecek değişiklikleri göz önünde bulundurarak gerekirse yeni bir spor ayakkabısı alın.

Egzersizden önce mutlaka ısınılmalı: Isınma egzersizleri ile başlayın. Eğer ısınmayı ihmal eder ve egzersize geçerseniz, burkulma ve diğer yaralanma riskini artırırsınız.

Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalı: Bir pozisyonda uzun süre kalmayı gerektiren hareketsiz egzersizler plasentaya (bebeğin eşi) kan akışını yavaşlatabilir ve sizde baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle uzun süre aynı pozisyonda kalmayıp hareketliliği devam ettirin.

Sırtüstü pozisyondan kaçınılmalı: Sırtüstü pozisyonda yapılan egzersizler baş dönmesine neden olabileceğinden bundan kaçının veya yan yatış pozisyonunu tercih edin.

Kalp atım hızına dikkat edilmeli: Kalp atım hızınızın dakikada 130 atımın üzerine çıkmasına müsaade etmeyin. Egzersiz yaparken nefes nefese kalmadan yanınızdaki konuşabilmeyi sürdürdüğünüz şiddet sizin için kolay bir belirleyici olabilir.

Vücut dinlenmeli: Vücudunuzun alarm sinyali olabilecek ağrı veya rahatsızlık hissi gibi seslerini iyi dinleyin.

Bol su içilmeli: Egzersiz boyunca her 15-20 dakikada bir veya iki bardak su için.

Yerden kalkarken dikkat edilmeli: Yerden ayağa kalkarken dikkatli ve yavaş kalkın. Hamilelik nedeniyle vücudunuzun ağırlık merkezinin yer değiştirdiğini unutmayın.

Sıcak havada egzersiz yapmamalı: Nemli ve yüksek sıcaklıktaki günlerde egzersiz yapmaktan kaçının.

Temas sporları yapılmamalı: Eklemlerinizin normal zamandan daha gevşek olduğunu unutmayın. At binme, kayak, tenis, squash, tırmanma ve basketbol gibi temas sporlarını yapmayın.

Egzersiz sonrası soğuma egzersizi yapılmalı: Egzersiz sonrası kalp hızı ve kan basıncınızın normale dönmesi için soğuma egzersizleri yapın ve kendinize zaman verin.