Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Hamilelikte adet görülür mü?

Gebe kaldığını öğrendikten sonra bir veya iki tane daha kanama gerçekleştiren kadınların en çok merak ettikleri cevaplar arasında bulunuyor

Bu nedenle gebeliğin ortaya çıkmasının ardından oluşan kanamalara kısaca bir göz atmak gerekiyor.

Zira hamilelikte tam anlamıyla gerçek bir adet görülmez ancak hamileliğin ardından oluşan kanamalar bazen çeşitli sıkıntıların bir ön işareti de olabilirler.

Bu nedenle oluşan kanamaları ciddiye almak ve onları es geçmemek gerekli.

Anne adayının rahmine döllenmiş olan yumurtanın yerleşmesi sırasında bir miktar kanama ortaya çıkabilir ve buna yerleşme kanaması adı verilir.

Ancak bu kanama herkeste olmayabileceği gibi, anne adayının henüz gebeliğine dair bir fikri olmadığı için telaş verici bir durum haline gelir.

Eğer korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girdiyseniz ve adet zamanınız gelmediği halde adet kadar olmasa da daha,

Farklı kıvamda bir miktar kanama meydana geliyorsa, yumurta rahminize yerleşme hareketlerine başlamış olabilir.

Eğer gebelik kan testleri ile onaylandıysa ve özellikle ilk aylarda beklenmedik şekilde kanamalar ortaya çıkıyorlarsa, bu durum düşüğe dair bir işaret olabilmektedir ve bir an önce uzmanınızla görüşmeniz iyi olacaktır.

Pek çok düşük vakasında kanamalar önceden gelen bir sinyal olduğu için bu duruma karşı bir önlem almak da mümkün olacaktır.

Bazen de rahim ağzında oluşabilen rahatsızlıklar ve üreme sisteminin geneline dair hastalıklar beklenmedik kanamalara ve adet dönemi değişimlerine neden olabiliyorlar.

Bazı kadınlar adetlerinin gecikmesinin üstüne bir de adete benzemeyen farklı bir kanama fark ettiklerinde,

Bunun üstüne görme olarak da adlandırılan yerleşme kanaması olduğunu düşünüyorlar ve gebeliklerinin başladığına inanıyorlar.

Halbuki üreme sistemlerine dair rahatsızlıkların pek çoğunda kanama ve adet döneminin bozulması gibi faktörler sıklıkla görülmektedir.

Bazı kadınlarda adetler daha erkene gelebilirken, bazılarında ise aylar boyunca adet görmemek ancak zaman zaman bazı kanamalar yaşamak mümkün olabiliyor.

İşin özeti, hamilelikte adet görülmemektedir ancak hamilelik döneminde adet benzeri kanamalar yaşayan kadınların adedi de hiç az değil.

Sizi şüpheye düşürecek şekilde kanamalar yaşadığınızda bir an önce doktorunuzla görüşmeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığının korunması için etkili bir yöntem olacaktır.