Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Hamilelikte en çok merak edilen sorular ve cevapları

Eğer hamileyseniz ve bu sizin ilk hamileliğiniz ise muhtemelen bu sorular sizin de aklınızı kurcalıyordur..

Hamilelikte en çok merak edilen sorular ve cevapları

Hamilelikte, Annelik heyecanını ilk kez yaşayacak olan kadınlar için bu süreç, tatlı bir telaşla geçiyor ve annelerin aklında birçok soru dolaşıyor. Beslenmeden doğum şekline, yapılacak testlerden gebelikte seyahat konusuna kadar yeni anne adaylarının merak ettiği birçok soru var.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Figen Taşer Güney, hamilelik sürecinde merak edilen soruları yanıtladı.

Hamilelikte en çok akla takılan sorular

1- Doğum kilolarımı nasıl vereceğim?

Doğum sonrası yaklaşık 4-5 kg kendiliğinden verilir ve vücut 6 ay ile 1 yıl arasında eski haline döner. Emzirme döneminde sütün artması için tatlı yerine bol bol sıvı tüketilmelidir. Doğum öncesi değil, asıl emzirme döneminde alınan kiloların zor verildiğini unutmamak gerekir.

2- Bebeğimi beklerken almam gereken vitaminler neler?

Gebelik planlayan bir kişi doktor kontrolünde folik asit almaya başlar. Bu vitamin, hem bebeği bazı sakatlıklardan koruyacak, hem de annede kan yapımında rol oynayacaktır. Gebelik ilerledikçe annenin demir ihtiyacı artar, bu sebeple demir takviyesi verilir. Demir alımı yetersiz olan annelerde, kansızlık ve doğum sonrası saç dökülme problemleri yaşanmaktadır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve omega-3 de doktorun uygun gördüğü haftalarda kullanılmalıdır.

3- Hamileyken ilaç kullanabilir miyim?

Tiroid, epilepsi, hipertansiyon ve romatizma gibi kronik hastalıkları olan anne adayları sürekli kullanması gereken ilaçları ve gün içinde alınma zamanını doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca gebelikte ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı da doktor kontrolünde olmalıdır.

4- Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

İlk gebelikte genellikle 18. haftadan sonra, ikinci gebelikte ise 15-16. haftadan sonra bebek hareketleri hissedilir. İlk hareketler seyirme gibidir, ancak bebek büyüdükçe daha belirgin olur. Annelerin yorulması, üzüntülü ortamlarda bulunması ya da öğün atlamaları bebek hareketlerinin az algılanmasına neden olur.

5- Egzersiz ve spor yapabilir miyim?

Gebelikte ilk 3 aydan sonra düşme ve çarpma riski olmayan; yürüyüş, yüzme, hamilelik yogası ve pilatesi gibi egzersizler haftada 3 gün yapılabilir. Hareketli annelerin doğumları daha kolay olur.

6- Seyahat edebilir miyim?

Normal seyrinde giden, herhangi bir tıbbi sorunun olmadığı hamileliklerde 34. haftaya kadar seyahatte bir sakınca yoktur. Araba seyahatlerinde sık sık mola vermek ve molalarda hareket etmek gereklidir. Gebeliğin 34. haftasından sonra araba kullanmak ise sakıncalıdır.

7- Doğum yöntemine nasıl karar vereceğim?

Doğum şekli, anne ve bebeğin özelliklerine göre belirlenir. Bu konuda bebeğin duruş şekli, kilosu, gebelik haftası, çoğul gebelik, annenin kemik yapısı, genital bölgede uçuk veya siğil varlığı, annenin hipertansiyon hastası olması ve geçirilmiş miyom operasyonu gibi durumlarda doktor değerlendirme yapıp, anne adayını yönlendirecektir.

8- İkinci bebeği ne zaman planlamalıyız?

İkinci bebek için uygun zaman anne, baba ve bebeğe bağlıdır. Ancak annenin eski kilosuna dönmesi ve vücuttaki vitamin açığının kapanması oldukça önemlidir. Genellikle ilk bebeğin 2 yaşını doldurmuş olması tavsiye edilir.