Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Hamilelikte Sakın Sıcak Suyla Banyo Yapmayın!

Hamilelikte Sakın Sıcak Suyla Banyo Yapmayın Hamilelik döneminde sıcak suyun bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu biliyor musunuz?

Hamilelikte Sakın Sıcak Suyla Banyo Yapmayın!

Hamilelik döneminde anne adayları için banyo yapmak oldukça rahatlatıcı olabilir. Kasları rahatlatır ve ağrıları azaltır. Fakat hamilelik döneminde banyo suyunun, banyo ortamının ve küvet banyosu suyunun sıcaklığı oldukça önemlidir.

Sıcak banyo suyu ve sıcak küvette banyo yapmak anne karnındaki bebeğin hücre gelişimi için zararlıdır. Özellikle içi sıcak su dolu küvet banyosu hamilelikte doğum kusuru riskini artıran bir etkendir. Bunun nedeni anne adayının vücut ısısının oldukça fazla artmasıdır. Bu risk hamileliğin özellikle ilk 3 aylık döneminde daha yüksektir.

Bu tür sıcaklıklara maruz kalmak ayrıca hamilelikte kalp atımlarının hızlanmasına neden olur. Bu da stres yaratır. Vücut ısısının fazla olması da vücutta sıvı kaybına neden olan bir etkendir. Sıvı kaybı hamilelikte tehlikelidir.

Hamilelikteki banyo suyu veya küvet suyu sıcaklığının 37 derecenin altında olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca banyoda veya küvet banyosunda çok fazla zaman geçirmemek de gerekir.

Sıcak Suyla Neden Banyo Yapılmamalı?

Hamilelik döneminde banyoda fazla sıcağa maruz kalmak anne sağlığı ve bebek gelişimini riske atıyor. Çünkü fazla sıcağa maruz kalmaları anne adaylarının dolaşım ve tansiyon sistemini fazlasıyla etkiliyor. Hal böyle olunca da baygınlıklar yaşanabiliyor. Annenin baygınlık yaşaması sadece kendisini etkilemediği gibi bebeğe de geri dönüşümü olmayan zararlar verebiliyor. En önemlisi bebek anne karnında tansiyon düşmeleri ve baygınlık durumlarında kan akışı durduğu için oksijensiz kalarak doku hasarına uğrayabiliyor. Aynı zamanda bu oksijen yoksunluğu nedeniyle spastik ya da sakat bebekler doğuyor.

Banyo Suyu Ne Kadar Sıcak Olmalı?

Anne adaylarına öncelikle doktorlar kesinlikle sauna ve buhar odalarına gitmemelerini öneriyor. Bunun yanında banyo suyunuzun sıcaklığının 37 dereceyi asla aşmaması önemli. Tüm bu dikkat edici davranışlara rağmen hala daha banyo sırasında bunalan kişilerin havalandırmayı açarak banyo yapmaları ya da kötü olduklarında kapıyı açık bırakmaları öneriliyor.