Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Hiç tartışmamak mutlu evlilik için püf nokta değil

Uzmanlar, mutlu evliliğin püf noktasının tartışma yaşamamak değil, yaşanan tartışmaların çözüme kavuşturabilmek olduğu belirtti.

Hiç tartışmamak mutlu evlilik için püf nokta değil

Mutlu evlilik, Sosyal hayatın temelini oluşturan aile birliği içindeki huzur ve mutluluk, toplumun geneline yansıyor. Uzman Aile Terapisti Bünyamin İrak, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlenlediği bir seminerde ailelere mutlu evliliğin püf noktasını anlattı.

Mutlu evlilik, tartışmanın olmadığı evlilik demek değil

“Eşler Arası Uyum” konulu seminerde konuşan Aile Terapisti İrak, evlilikte uzlaşmanın, mutlu olmanın püf noktasının tartışma yaşanmıyor olması değil, yaşanan tartışmaların çözüme kavuşturulması olduğunu vurguladı. Problemsiz evliliğin olmadığını söyleyen İrak, “Evlilikte problemlerini başarıyla çözebilen ya da problem çözebilme becerisi düşük olan çiftler vardır. Problemlerin farkına varabilmek çok önemli. Kendi içimizde problemlerimizi sınıflandırmak gerekli. Daha çok çözülebilenler üzerine odaklanıldığında evliliğin kalitesi artar” ifadelerini kullandı.

Geleceği göremediğimizde boşanmak istiyoruz

Evlilik problemlerini kadınların duygusal olarak yaşadığını dile getiren İrak; “Erkekler fiziksel olarak etkileniyor ve çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyorlar. Sürekli çatışmalı evliliklerde bir süre sonra bağlılık azalabiliyor. Çiftler, tartıştığı zaman değil, geleceği göremediği zaman boşanmak istiyor. Bu durum, güven ve bağlılığı azalttığında sorun daha da çözümsüz oluyor” şeklinde konuştu.

Kadınlar sevildiğini duymak, erkekler ise görmek istiyor

”Kadınlar sevildiğini duymak, erkekler ise görmek istiyor” diyen Bünyamin İrak; sözlerini şöyle tamamladı: “Hiçbir erkek, genelde eşim beni sevdiğini söylemiyor demez. Ancak bunu birçok kadından duyarsınız. Bu da erkek ve kadın arasındaki önemli bir farktır.”