Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

İş stresinin kurtulma yöntemleri!

Her sabah iş stresiyle uyanıyorsanız bu öneriler işinize yarayabilir.

Sabah uyandığınızda, akşam yatmadan önce, arkadaşınızla buluştuğunuzda, kısacası hayatınızın her anında aklınızda sadece iş mi var? İş stresinin her bir hücrenizde hissediyor ve bundan kurtulamıyor musunuz? Baş edemediğiniz stres yüzünden zamanla sinirli, tahammülsüz biri haline gelebilir, uykularınızdan olabilir hatta tüm bunlar fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir. Hatta uzmanlar stres ve kilo almanın doğru orantılı olduğunu söylüyorlar. Böyle bir ruh halindeyken kulağa biraz imkansız gelebilir ama ofiste stresle başetmenin yolları var. Uzmanlarının verdiği önerilerle iş stresiyle baş edebilir, ofisi sevdiğiniz bir yer haline getirebilirsiniz.

Stres doğaldır

Ofiste fazla zaman geçirip kendi hayatınızdan çalarsanız, ofis arkadaşlarınız ya da yöneticinizle düzgün iletişim kuramazsanız, kendinizi iş anlamında yalnız ya da yetersiz hissederseniz ve çalışmak size istediğiniz hayat şartlarını sunmazsa, stresin olması çok doğaldır. Öncelikle bunları halletmeye çalışın. Dengeli bir stresiniz olursa size çalışmanız için gereken hırsı verir. Ama aşırısı sağlığınızı olumsuz etkiler.

İş stresinin kurtulma yöntemleri

Neler yapacağınızı not alın

Güne başlarken o gün neler yapacağınızı planlayın. Neler yapacağınızı bilmek stresinizi azaltır; kendinize doğru zaman ayırmanızı sağlar. Plansız, aceleci, yetişemeyen biri olmamak için de planlı olmalısınız.

İş stresinin kurtulma yöntemleri

Hayır demeyi öğrenin

Unutmayın iş hayatındayız. Herkes –sizin göreviniz olmasa bile- sizden bir şeyler isteyecektir. Eğer gerçekten yapamayacağınız bir şeyse, nedenleriyle birlikte yapamayacağınızı söyleyin. Üstünüze gereksiz sorumluluk almayın. Sonra stres olursunuz!

İş stresinin kurtulma yöntemleri

İletişim kurun

Hem bireysel hem de ofisteki sorunların çoğu aslında iletişim kaynaklıdır. Konuşun, iletişim kurun ve anlaşılmak istediğiniz kadar anlamaya çalışın. Araştırmalar bu konuda kadınların daha iyi olduğunu gösteriyor.

İş stresinin kurtulma yöntemleri

Kendinize hobi edinin

Ofistekileri unutmak için kendinize zaman ayırın. Her zaman yapmak isteyip yapamadığınız şeyler de bunlardan biri. Öğrenmek istediğiniz şeyler için kursa gidin, sevdiğiniz şeyleri yapmaya başlayın. Hatta spor yapmak da bu hobiler arasında yer alabilir.