Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

İşyerimde Mutlu Değilim Ne Yapmalıyım?

İşyerimde Mutlu Değilim Ne Yapmalıyım, diyenlerin sayısı o kadar fazla ki, her birinin kendine has bir sorunu mevcut ve bu sorunların üstesinden gelinmeden maalesef işyerinde mutlu olmak da mümkün olmuyor.

Elbette işyerinde mutlu olmayanların en çok tercih ettikleri seçenek istifa etmek ve başka bir iş bulmak lakin bazen sorun çalışanın kendisinde olabiliyor ve işyeri değişikliği bile mutlu olmak için bir çare olmuyor. Dolayısıyla eğer iş değiştirmenize karşın hala mutlu olamıyorsanız, biraz da kendinize dönüp bakmanın vakti gelmiş demektir.

Çalışma sırasında kendine hiç vakit ayırmayan ve ara vermeyen çalışanların uzun vadede çok mutsuz oldukları ve tükenmişlik sendromuna kapıldıkları bir gerçek.

Evet başınızda çok fazla iş olabilir ve bu işleri bitirmek için mücadele gösteriyor olabilirsiniz. Ancak işinizi bitirmek için nefes almadan çalışmanız bir süre sonra yaşadığınız bitkinlik nedeniyle işlerin iyice kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle yarım saatte bir beş dakikalık nefes alma molaları verin, ofiste şöyle bir tur atın ve eğer mümkünse biraz gerinme hareketleri yapın. Bu sayede işinize daha dinç bir kafayla dönebilirsiniz.

Öğle yemeklerini ofiste yemeniz de işten kafanızı ayıramamanız ile sonuçlanacaktır ve uzun vadede bıkkınlık verecektir. Bu nedenle öğle yemeklerinde dışarı çıkın, öğle arasında biraz hava alın ve güneşin tadını çıkarın. İş arkadaşlarınızla yaptığınız sohbetlerde devamlı aynı işten bahsetmeye de ara verin ve öğle aralarında iş konuşmayı bırakın. Böylece gün içerisinde hayat enerjinizi arttırabilir ve biraz mutluluğa erişebilirsiniz.

Pek çok çalışan maalesef iş arkadaşlarını rakibi, patronunu ise düşmanı olarak görür. Haliyle bu durum bir süre sonra ruhsal olarak ciddi bir bunalım sebebi haline gelir. Halbuki iş arkadaşlarınızı müttefikleriniz, patronunuzu ise sadece bir patron olarak görmeye başlarsanız bu düşünceleriniz değişim gösterecektir. İş yerinde mutluluğun en temel taşı diğer iş arkadaşlarınızla aranızdaki iletişimin iyi olmasıdır.

Evinize geldiğinizde aklınızdan işinizi çıkartmanız ve gece boyunca artık iş düşünmemeniz de kesinlikle mutluluk düzeyinizi arttıracaktır. Bazı çalışanlar akşamları da iş düşünmeye mecburdur ancak bazıları mecbur olmadıkları halde işi kafalarından atamazlar. Dolayısıyla mecbur değilseniz işi bir kenara koymayı unutmamalısınız.