Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

İyi Bir Aile Nasıl Olur?

İyi Bir Aile Nasıl Olur Yrd. Doç. Dr. Banu Gürer, aile hayatının önemini anlattı ve nasıl iyi bir aile oluruz sorusunu cevapladı.

Biz çok bireyselleştik, günümüz insanın temel problemi biraz bu. Bireyi öne çıkarmak adına her şeyi birey yaptık. Kendini kaybetmesin derken bu sefer birey her şeyi kaybetmeye başladı.

Bu şekilde yetiştirilen çocukların hayata bakışı da bu şekilde oldu. Benim hayatın diyoruz, tabi ki insan kendini düşünecek bu başka bir boyut ama insan sadece kendisinin var olamadığı bir dünyada yaşıyor. İnsan sadece dünyada kendisi yaşayamaz, bunu idrak etmek lazım ilk önce. Bu da aile ortamında oluşacaktır.

Anne babalar çocuk eğitirken öncelikle biz olabilmeyi çocuklara gösterebilmek zorunda, başta örnek olarak başlamalı aileler.

Çocukları hayata anne babalar hazırlar

Bizim çocukları hayata hazırlama biçimimiz de değişti, çocukları genel olarak korumak adına bir fanus içerisinde yetiştiriyoruz. Aile içi ilişkilerden de çoğu zaman çocuklarımızı uzak tutuyoruz. Çocukları sadece ders çalışsın diye zorluyoruz. Anne baba meselelerinde bile çocuğu bazen korumak adı altında kenarda tutuyoruz, aile içerisindeki problemlerde çocuğu kenarda tutmak yerine onlarında fikirleri alınmalı. Eğer çocuğa hiç bir sorun yok gibi yetiştirirsek, ileri de bir problem olursa çocuk ne yapacağını bilemiyor.

Anne babalar örnek olmalı

Zaten şu an iletişimi çok zor kuruyoruz, Yüz yüze ilişkiler iyice zayıfladı, burada anne ve babalara iş düşüyor, başta kendi ilişkileri iyi olmalı ve iyi bir örnek olmalılar. Ailede iletişimin gücünü hafife almamalıyız.

Biz olabilmek sevgi ile başlar. Sevginin aşmaları da vardır, örneğin selam bizim için çok önemlidir. Evde bir birimize iletişimimiz kalmadı, ailede iletişimin gücü bu açıdan çok önemli bir konu. Selam öncelikle bir kapı aralamaktır. Ülfet çoğu zaman sohbet ile gelişir.

Sofra adabı da kalmadı, sofranın o birleştiriciliği de kalmadı. Hayat şartları diyoruz ama bu şartları da biraz biz oluşturuyoruz. Modern zaman eleştiri getiriyoruz ama ne yazık ki kendi cevabımızı veremedik modern zamana, eleştirmek yerine modern zamana cevap vermek ve güne uyarlamak ve bunun üzerine düşünmek kendi hayatımızdan başlamak gerekli bence.