Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Pantolon Modası: Kadınları deli eden o detayın tarihçesi

Pantolon Modası Kumaş pantolonlar üzerindeki o iki çizginin nereden geldiğini araştırdık. Sonuç; bu bir moda değil.

Pantolon Modası

Ütü yaparken kadınlara sinir krizi geçirten, çift ütü kavramının oluşmasına sebep olan, kadınların ev işlerindeki becerisini ölçecek kadar zor olan, kumaş pantolonlardaki o çizginin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Biz ettik. Kadınları dakikalarca uğraştıran, erkekerin de bir türlü beğenmediği o çizgilerle imtihanımızın sebebini bulduk.

Öncelikle bu bir moda değil onu belirtelim.

19. Yüzyılın sonlarında, Avrupa giyim fabrikaları, ürünlerinin çoğunu yurtdışına ihraç etmiş. Ürünleri gönderirken de daha çok yer kazanabilmek için, kıyafetler sıkış tıkış nakliye araçlarına yüklenmiş. Kıyafetler çıktığında, pantolonlar üzerindeki kırışıklıkları giderebilmek imkânsız olduğu için, olduğu gibi kullanmaya karar verdiler. Ve sonra moda oldu.

Pantolonun Tarihi

*Asya’da hem erkekler, hem kadınlar pantolon giyerdi. Asya uygarlıklarında pantolon soğuğa karşı giyilen, rahatlığı ve kendine güveni simgeleyen bir giysiydi. Aynı dönemlerde roman ve Yunan uygarlıklarında hem kadnı, hem de erkekler tunikleri tercih ediyordu.

*4. Yüzyılda Avrupalı kadınlar, Persler’den görüp pantolon giymeye başladılar. O günlerde pantolon erkek giysisi gibi görülmüyordu.

*Orta Çağ’da pantolon önyargı oluşturmaya başladı. Kadınlar elbiseye yöneldiler.

*Fransız Devrimi sonrasında erkekler yüksek ökçeli ayakkabı ve ipek külotlu çorap giymekten ve pudralı peruk takmaktan vazgeçtiler ve pantolonu sahiplendiler.

*19.yüzyılda kadınlar ata binerken pantolon giyiyorlardı ama binicilik dışında pantolonlarını kabarık eteklerinin altında gizliyorlardı.

*19. yüzyıla kadar kemerler çok revaçtaydı, kemerlerin popüleritesi pantolonlarda düğme kullanımı başlar başlamaz azaldı.

*19. yüzyılın sonrlarında Kadın Hakları Hareketi, pantolon konusunu gündeme getirdi ve eteğin kadınların rahat davranmasını önlediği konusunda tartışma başlattı. Feminist eylemci Amelia Bloomer kadınların her ortamda giyebilecekleri pantolonlar tasarladı.

*Blue jean kadın ve erkekleri pantolonda buluşturan ilk ürün olarak kabul gördü.

*1970’lere kadar dünyanın bir çok yerinde kadınların ofislerde, kamu sektöründe ve eğitmen olarak bulundukları yerlerde pantolon giymesi yasaktı.