Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Kadınlar Dikkat: Evliliği Yok Eden Kriterler

Düşmanca bir ortam yaratmak, herkesi rahatsız edip, evliliğinizi yok edebilir.
Evliliği Yok Eden Kriterler

Her iki taraf da evlilikte kendi rollerini üstlenmekle yükümlü iken, kadınlar için ortak olan ve evliliği tamamen imha edebilen hataları az sayıda sıralamak istedik.

Evliliğin ana hedefinin barış ve mutluluk olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Eğer hayat stresli ise, o zaman algılarınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Stres yerine dünyayı barışçıl görebilmeyi deneyin. Eğer mutsuz hissederseniz, size mutluluğu getirecek şeyleri arayın. Sadece mutlu olmayı isteyin. Kimseyi değiştirmek istemeyin. Değiştirebileceğiniz tek kişi kendinizdir.

1- Gerçekçi olmayan beklentiler

Bir sorununuzu önce siz ölçmeyip, mutsuzluğunuzu ona yansıtmak evliliğinizi çabucak yok edecektir. Mutsuz hissederseniz, önce gerçeği inceleyin. Beklentilerinizi durumunuzun gerçeğine uyacak şekilde şekillendirirseniz mutlu olursunuz. Eşinizin veya çocuklarınızın sizi mutlu etmelerini beklemek gerçekçi değildir. Önce kendinizi mutlu edin. Hayat boyunca eşinizin bir arkadaşınız olduğunu düşünün. Bu işinize yarar mıydı? Çoğu kadın, birkaç rolü dolduran birkaç arkadaşa sahiptir. Alışveriş yapmayı sevdiğiniz bir arkadaşınız vardır. Bir arkadaşınız sizinle çalışmayı sever. Bir arkadaşınızla cuma akşamları kahve içmeyi seversiniz. Hayatınızdaki her kişi farklı ve önemli bir rol üstlenir. Hiçbiri daha önemli değildir, sadece farklıdır. Eşinizin sizi tamamlamasını ve ebedi mutluluğu kazanmasını beklerseniz, sadece başarısızlığa uğrarsınız, aynı zamanda kendinizi hayal kırıklığına uğratırsınız.

Her ihtiyacınızı yerine getirmek için bir kişiye bakmak yerine, etki çemberinizi genişletin, çeşitli insanları farklı nimetlerle dolduran çeşitli insanlar ekleyin. Ve en önemlisi, kendinize bakın. Kiminle olduğunuzla, tam ve mutlu hissetmenin yollarını bulun. Önce, kendinizde kendi mutluluğunuzu bulmaya çalışın. Ve sonra, sizi tamamlamak için başkasına bakmak yerine birbirlerinin hayatlarını tamamlayıcı yollar bulmaya çalışın.

2- Evliliğinizi incitecek, hasar verecek ve yok edecek sözcükleri kullanmak

Erkekler fiziksel olarak daha güçlü olmakla birlikte, sözlü zekaya gelince kadınlar avantajlıdır. Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden yaklaşık üç kat fazla konuşurlar. Ortalama bir kadın, eşi, patronu, arkadaşı ya da ortağı yaklaşık 7.000 kişiyle konuşurken, günümüzde yaklaşık 20.000 kelimelik konuşma biter. Kadınlar konuşmacıdır ve kelimeleri en verimli şekilde kullanırlar. Kırdıktan sonra ne kadar üzgün olursanız olun, hasar vermişsinizdir. Dünyadaki tüm üzüntüler, öfkeli sözlerinizin acısını asla geri getirmez. Kelimelerinizi silah olarak kullanmaktan ziyade, onları rahatlatmak, teşvik etmek ve yükseltmek için şifa verici olarak kullanın. Ve büyüklerimizin daima “güzel bir şey söyleyemezsen o zaman hiçbir şey söyleme” sözünü hatırlayın.

3- Alaycı ve eleştirel ifadeleri, hareketleri kullanmak

Bu, eşinize ya da görüşüne saygısızlık ettiğinizi göstermenin hızlı ve kolay bir yoludur. Erkekler onlara gelen eleştiri barajıyla boğulabilir. Sonuçta başka yerlerde kapanır, çekilir ve onay alırlar. Eşinize karşı eleştirel veya alaycı davrandığınızda, saldırıya uğradığını ve değerlenmediğinizi hissedecektir. Onu dinleyin. Soru sorduğunuz da, konuşmayı bırakıncaya kadar bekleyin. Birkaç dakika dikkatinizin merkezi olmasına izin verin. Akşam yemeğinde, günün geri kalanında neler yaptığını duymak istediğinizi söyleyin.
Saygısızlık göstermenin bir başka yolu, gözlerini yuvarlamak ya da alaycı yüz ifadeleri yapmaktır. Bunlar, eşiniz için de rahatsızlık verici, tıpkı sizin ergenlikte yaptığınız gibi. Sonsuza kadar evli olsanız bile kaba olmaya hiç gerek yok. Dikkatinizi vermek, ona bakmak ve dinlemek daha önemlidir; gözlerini yuvarlamak ya da başını öfkelendirmek onu incitmek için yeterli olacaktır.

4- Yetkisini zayıf düşürmekle birlikte, sorumluluk almasını istemek

Herhangi bir organizasyonda, sorumlu olan bir lider olmalıdır. Bütün organizasyonun başkanı, “Masa burada durur” diyendir. Tipik olarak sorumluluğu taşıyan kişi nihai söz sahibi kişidir. Aileler ve ilişkiler diğer organizasyonlara çok benzer. Sorumlu birisi, işler ters gittiğinde tam sorumluluk alacak birisi ve herkesin dönüşebileceği biri olmalıdır. Tabii ki, bu rolü kullanmaya razıysanız, tamamen sorumlu olmak istiyorsanız. Sorumlu kişinin eleştirilmesi kolaydır ve daha iyi bir işte olabileceğini düşünmek kolaydır. Zorluk, sorumluluk alma zamanı geldiğinde gelir. Eşinizin yazdığı girdiyi dikkate almadan kararlar vermek ve işler yoluna girmeden onu suçlamak yerine, birlikte çalışmayı deneyin. İşlerin nasıl yapılacağını birlikte kararlaştırabilir ve kararların alınması gerektiğinde ona son söz verebilirsiniz. Karar vermesinin ışığında nazik olun. Önde giden yeteneğine saldırmadan bir karara itinalı bir şekilde katılabilirsiniz.

5- Yanlış insanı seçmek

Bir erkekle tanıştınız ve ondan hoşlanıyorsunuz. Zamanla küçük kusurları fark etmeye başlıyorsunuz. Zırhınızdaki zımbalar içten içe size bağırıyor, hatalarını size çarpıyor ama siz sessiz kalıyorsunuz. “Ben evlendikten sonra kendimi de onu da tamir edeceğim” diyorsunuz. Orada durun! Onu düzeltmek yok. Evlendiğiniz tarihteki adamla yaşadığınız adam aynı adam olacak. Nazikse hala nazik, kabaysa hala kaba olacak. Alkol bağımlısı mı? Hala bağımlısı olacak. Başkalarının temel özelliklerini değiştiremezsiniz. Onları değişime sevk edemezsiniz. Onları azarlayamazsınız ya da onları değiştirmek için şikayet edemezsiniz. İlişkide sağlıksız hissediyorsanız, evlilik onu düzeltmez. Evlendikten sonra sihirli bir şekilde daha sorumlu, daha güvenilir ya da daha fazla sevecen olmayacaktır.

Bu liste yıldırıcı görünse de, evliliğin temel amacının barış ve mutluluk olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Hayat stresli ise algılarınızı değiştirmeye çalışın. Stres yerine barışı görebilirsiniz. Eğer mutsuz hissederseniz, size hayatta mutluluğu yerine getirecek olan şeyleri arayın. Sadece mutlu olmayı isteyin. Bir şeye en basit gidecek yol sadece mutlu olmaktır. Ve unutmayın ki değiştirebileceğiniz tek kişi kendinizdir.