Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Kardelen Çiçeğinin Faydaları, Bilinmeyen özelliği…

Kardelen Çiçeğinin Faydaları Kardelen çiçeğinin bilinmeyen özelliği Buz ve karların erimesiyle Kazdağları’ndaki kardelenler açığa çıktı.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi’nde, Kazdağları’nın Sazak Kulesi ve Beypınarı Bölgesi’nde yetişen kardelenler, karların erimesiyle kendisi göstermeye başladı.

Kazdağları’nda orman işçiliği yapan 55 yaşındaki Mehmet Özenç, doğa harikası olan kardelen çiçeği hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir bilgiyi paylaştı.

Görüntüsüyle kendine hayran bırakan kardelen çiçeğinin dikkatli kullanılmadığı takdirde ölümlere neden olduğunu söyleyen Özenç, “Şifa olarak birçok alanda kullanıldığını biliyorum. Ama aynı zamanda da zehirlidir. Çayı yapılır içilirse insanı zehirler. Ölümlere bile neden olabilir.” dedi

Özenç bölgeye gelen turistlerinde bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Kardelen Çiçeğinin Faydaları

Latincesi: Galanthus dur.İlkbaharda çan şeklinde boynu bükük beyaz çiçekler açan yumru kökleri zehirli bir bitkidir.Torosdağların da karlar erimeden kar altından karı delerek çıktığı için bu isim verilmiştir.İlaç sanayinde kullanılan endemik bitkilerdendir.Halk arasında AKTAŞ olarak da bilinir.

1-Adet söktürücü,kalbi kuvvetlendirici,mide rahatsızlıklarına giderici,çocuk felci için kardelenden elde edilen bir alkoloid kullanılır.

2-Yara ve çıbanların üzerine su ile karıştırarak lapası tatbik edilirse iyileştirir.200 cc. Kaynar suya 1 gr. Kardelen çiçeği konur bir iki dakika kısık ateşte demlenir günde üç çay bardağı içilirse kalbi kuvvetlendirir.