Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Kendinize Uygun Sevgili Bulmak ve İpuçları

Sevgili Bulmak, Psikolog Merve KIRNA’nın kaleme aldığı yazıda doğru insanı bulmanın ip uçlarını öğrenerek kendinize en uygun sevgili ve arkadaşı bulabileceksiniz.

Sevgili Bulmak

Herkes doğru insanı bulmak ister, mutlu bir ilişki,sıcak bir yuva için ama her nedense doğru kişiyi bulmak yerine çoğu kişi yanlış seçimler yapar ve sonucunda üzülen taraf olur. Doğru kişiyi nasıl bulacağım diyorsanız ufak ipuçlarını toplayarak, doğru hamlelerle birleştirip bulmaca kadar zor olan doğru kişinin kim olduğunu bulabilirsiniz.

Telefonunuz beklemediğiniz anda çalıyorsa ve konuşacak bir şey bulamadığınız halde gününüzün nasıl geçtiğini soruyorsa ya da sizi aramak için bir bahane yaratıyorsa. Hiç beklemediğiniz anda mesaj atarak sizi şaşırtıyorsa karşınızdaki insanın sizden hoşlanıyor olduğu sinyallerini alabilirsiniz, tabi ki sadece bir arama ya da mesaj atması sizden kesin hoşlanıyor olduğu anlamına gelmez ama bununla birlikte gelen ipuçları hoşlanıp hoşlanmadığını doğrular.

‘’Hafta sonu ne yapıyorsun?’’ ya da ‘’Bu akşam ne yapıyorsun?’’ gibi sorular soruyorsa, sizinle vakit geçirmek için planlar yapıyorsa ya da aniden karşınıza çıkıp tesadüfmüş gibi ortam yaratıp sizi bir çay kahve içmeye çağırıyorsa.

Bir insan karşısındaki kişiden hoşlanıyorsa hemen birileriyle tanıştırmak, onay alma ihtiyacı duyar. Sizi yakın arkadaşlarıyla tanıştırması artık hayatıma gir sinyalleri vermektedir.

Okulda ya da işte canınız sıkıldı ve derdinizi paylaştığınızda kendi derdi gibi ilgileniyorsa, çözüm için arayıştaysa, size her konuda destek vermeye hazırsa ve her an yanınızda olmaya adaysa gerçekten yanınızdaki kişiye şans vermeniz gerekmektedir.

Dışarıda bir cafe de yalnız ya da arkadaş ortamında otururken ilgisi konuda değil hep sizin üzerinizde olabilir, bazen sözler değil bir bakış çok şey anlatabilir.

Bazen ise bir bakış, bir duruş size her şeyi anlatır.

Her şeyden önemlisi ise duygularınızın size ne söylediği. Duygularınız çoğu zaman karşınızdaki kişinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığını doğru bir şekilde hisseder.

Kişiliğe göre sevgili bulma rehberi…

Her insan başka bir adadır. Ancak her insana bir şekilde ulaşılır… Bazen yüzerek, bazen havadan… Nasıl geldiğiniz kadar, nereye geldiğiniz de önemlidir…

Kendi âşık olmadan kim bir başkasını kendine âşık etmek ister? Her şeyden önce, günlük hayatlarını renklendirmek, macera içinde geçirmek, keyif almak ve gününü zenginleştirmek isteyenler.

Âşık olunan kişi, diğerinin üzerinde bir güce sahip olur ve bu güç de hoşuna gidebilir. Gururu okşanır, diğerlerine karşı kendini üstün görür ve âşık olan kişiyi istekleriyle dize getirir.

Peki ya iki kişiden âşık olanın karşı tarafı hiç sevmediği durumlar? Böyle durumlarda, her şey bir yalandır ve gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır.

Ama eğer birisinden hoşlanılıyor ve dikkati çekilmek isteniyorsa, karşı tarafa illa güzel yanlarını göstermek yerine, işe o insanı iyice anlamaktan başlayabilir:

sevgili var ama acaba nerede? Belki şimdi yanınızdan geçti, belki lisede unuttunuz onu, belki aile dostunuzun oğlu. İşte kişiye göre sevgili bulma rehberi:

ÇOK OKUYANLAR:

Herhangi biri sizi açmaz. Uzun sohbetler edebileceğiniz, dünya görüşünüzün aynı olduğu kişilere yönelin. Cazip gelen çekici kişiler olabilir ama onlardan çabuk sıkılacağınız kesin. Göze hoş görünen bir süre sonra sıkıcı olabilir ve sohbetleriniz televizyon karşısında sıkışıp kalabilir. Siz iyisi mi kültürel mekanları mesken haline getirin. Örneğin çok sık alışveriş yaptığınız kitapçıda biraz daha fazla vakit geçirin. İlgi duyduğunuz alan sosyoloji mi, o bölümün önünde en az sizin kadar çok vakit geçirecek biri mutlaka yanınıza gelecektir. Kitapçıdaki satıcıları rahatsız etmemekte fayda var. İçeri giren her erkekle konuşmaya girişmeyin. Sezgilerinize güvenin, bir gün o oraya gelecek. Başlangıç hareketiniz, aradığınız kitabı okuyup okumadığını sormak olabilir.

EĞLENCE DÜŞKÜNLERİ:

Sizin mekanınız barlar demek mümkün ama, bar çıkışlı pek çok ilişkinin sonunun hüsran olduğunu herkes gibi siz de bilirsiniz. Barlarda, gece hayatında herkes biraz farklı görünmeye çalışır. Siz iyisi mi barlarda değil de, sohbet de edebileceğiniz kafe-barlarda yan masadakileri gözden kaçırmayın. Sarhoş olmamasına dikkat edin, ertesi gün gündüz gözüyle yabancılaşmanızı da önlersiniz böylece. İştahla yiyenlerin keyifli insanlar olacağı gerçeğinden yola çıkarak, tanışmak için ilk adımı atıp atmamaya karar verebilirsiniz belki. Başlangıç hareketinizi tuzu istemek gibi basit bir hareket olabilir.

SPOR TUTKUNLARI:

Spor salonlarının uygun yerler olduğunu söylemeye gerek yok ancak biraz daha ileri giderek yazın tenis kortları, kışın kar pistleri ve kapalı yüzme salonlarını da deneyin. Daha ekonomik bir çözüm ise hafta sonları sahilde koşmak ve yürüyüştür. Sizin başlangıç hareketiniz ustalıklı bir çarpışma ya da ayak burkma numarasıdır.

SEÇİCİ OLMAYANLAR:

Ben bir sınıfa dahil değilim diyorsanız, hem entel hem eğlenen her an her yerde olabilir bir ruh haliniz varsa siz de arkadaşlarınızı seferber edin. Size uygun olduğunu düşündükleri adaylarla bir randevu ayarlamalarını isteyin. Yani bir çeşit “kör buluşma” “blind date” ya da “chat tanışması” gibi . Ancak bunda hayal kırıklığına uğrama riskiniz biraz daha az, çünkü arkadaşlarınızı sizi az çok tanıyorlar. Sonuç olarak arkadaşlarınızın aynı dertten yani sevgilisizlikten muzdarip pek çok yalnız erkek bulacağından emin olabilirsiniz. Sizin başlangıç hareketiniz neden yalnız olduğunu anlamanızı sağlayacak bir soru olabilir. İyi erkeklerin kapılmış olduğu, geriye sorunluların kalmış olduğu gibi bir gerçeği unutmak ve kendinizi garantiye almak lazım.”

Kısaca ne o ne bu…

Bence kendiniz olun yeter… Kendi kişiliğini bilen başka kişilikleri de tanımaya, anlamaya ve hoş görmeye başlar…