Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Kronik Yorgunluk Sendromu ve Uyku Hali

Kronik Yorgunluk Sendromu ve Uyku Hali

Yorgunluk Sendromu, Son dönemlerin en çok sorulan sağlık problemlerinden bir tanesi olan kronik yorgunluk sendromu özellikle 6 ay veya daha uzun süre devam eder ve uyku uyuduğunuzda giderilemiyor ise kesinlikle kronik yorgunluk sendromu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumu tüm detaylarıyla inceleyerek ilerleyelim.

Yorgunluk Sendromu Nedir?

Fiziksel olarak yorulmanızı gerektirmeyecek bir gün geçirmiş olsanız bile sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyecek oranda yorgunluk hissediyorsunuz ve bu durum 6 aydan daha uzun süre sürekli devam ediyor ise bu duruma yorgunluk sendromu ve uyku hali denilmektedir.

Yorgunluk Sendromu Tanı Kriterleri

Yorgunluk sendromu tüm hayatınızı ve özellikle sosyal hayatınız ile iş yaşantınızı çok yakından etkileyen bir durumdur. Özellikle iş yaşantıları çok stresli ve yoğun olan bireylerde görülmekte ve isteksizlik ile yoğunluğa bağlı olarak belirtiler göstermektedir.

* Üstelik dinlenme ile geçmeyen yorgunluk sendromu bir süre sonra insanların sosyal aktivteleri ve günlük aktivitelerini gerçekleştirmelerine engel teşkil ediyor. Hal böyle olunca zamanla geçmeyen yorgunluk sendromu ve uyku hali zamanla psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

* Genellikle 30 yaşından sonra 60 yaşına kadar görülebilen bu durum % 30 oranla erkeklerde görülmektedir, % 70 ise kadınlarda görülmektedir.

Yorgunluk Sendromu Belirtileri

* Kas veya eklemlerde meydana gelen ağrılar.

* Günlük aktivitelerde ve iş hayatı ile okul hayatında yaşanabilecek konsantrasyon eksiklikleri ve unutkanlıklar.

* Mide bulantıları, stres ve enerji kaybı hissi.

* Düzenli uyku uyuduğunuzda bile geçmeyen yorgunluk. Bazı durumlarda uyku düzensizliklerine neden olabilmektedir.

* Olaylar karşısında duygusal çöküntü hali, psikolojik çöküntü ve duygusallık ile kendini zayıf hissetme.

Yorgunluk Sendromu Nasıl Geçer?

Yorgunluk Sendromu Tedavisi

Düzenli olarak spor aktivitelerinin gerçekleştirilmesi yorgunluk üzerinde çok olumlu etkiler yaratmaktadır. Bununla birlikte yoğun iş temposu ve stresin azaltılması büyük ölçüde hastalığın tedavisini mümkün kılmaktadır.

Kronik yorgunluk sendromu tedavi aşamaları çok kapsamlı ve aşamalı bir durumdur, bu nedenle özellikle yoğunluğu azaltarak vücudun stresini atmak üzere hafif tempolu sporların yapılması rahatsızlığı büyük ölçüde azaltacaktır.

Yorgunluk ve uyku hali tedavisi için kesin ve net bir yöntem henüz bulunmamıştır. Ancak ilerleyen derecelere ulaşa yorgunluk hali en kısa sürede psikolojik tedavi yöntemler ile çözümlenmelidir.

* Haftanın 3 veya 4 günü 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşlerin yorgunluk sendromu üzerinde çok etkili olduğu bilinmektedir.