Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Mantarları Pişirmeden Suyla Yıkamayın, İşte Nedenleri

Mantarlar pişirmeden önce yıkanır mı? Marketten aldığınız mantarları tıkamadan önce akan suyun altında uzun uzun yıkayanlardan mısınız? O zaman ilk önce haberimize kulak verin. Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında, pişirmeden önce mantarları neden yıkamamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. Mantarı suyla yıkamak zararlı mı?

Mantarları suyla yıkamak sakıncalı ise mantarları pişirmeden önce nasıl temizlememiz gerekiyor?

2. Mantarı suyla yıkarsak ne olur?

Mantarlar aslında bir sünger gibidir, yani suyla temas ettiğinde suyu tümüyle içine çekerler. Bu nedenle ıslanan mantarları silseniz de bekletseniz de hiçbir zaman tam olarak kurutamazsınız.

3.

Suyla yıkandıktan sonra pişirilen mantarlar ise asıl tadını kaybederek yemeklerinizin tadını bozabilir. Yıkandıktan sonra hızla kararmaya başlayan mantarlar, bunun yanında bu şekilde pişirilip ısıyla karşılaştıklarında ise dışarıya oldukça fazla nem verirler, bu da sotelenmiş mantarların renginin de şeklinin de bozulmasına neden olur.

4. Peki mantar nasıl temizlenir?

Bunun yanında mantarları dışarıdan getirdiğiniz şekilde direkt olarak temizlemeden yemeklere katmanız da olacak bir şey değil. Bu durumda devreye su olmadan temizleme yöntemi giriyor .Mantarların üstüne yapışan toprak ve diğer artıkları temizlemek için temiz bir fırçayla kalıntıları atın ya da kağıt havluyla mantarları ıslatmadan silin.

5. İşte Mantarı Susuz Temizleme Yöntemleri:

* Mantarın sap bölümünü hafifçe çekip koparın.
* Şapka tarafındaki siyah yerleri soyun.
* Zarının ucunu bir bıçakla kaldırıp kalanı rahatlıkla soyun.
* Zarı temizlemenizin ardından, nemli bir bezle gördüğünüz siyah kısımları temizleyin.

6.

Yani mantarların iyi bir şekilde temizlenebilmesi için onları suyla yıkamayın. Ama aldığınız mantarlarda gübre parçaları olduğunu düşünüyorsanız ve çok pis bir görünüme sahipse, yıkamadan rahat edemeyecekseniz yıkayabilirsiniz. Ancak bu, mantarın lezzetini, şeklini ve rengini doğrudan değiştirebilir.

7.

Bunun yanı sıra bazı araştırmacılar mantarı yıkasanız da bakterilerden arınmayacağını düşünüyorlar. Nedeni ise suyu direkt şekilde içine sünger gibi çeken mantarın bu yüzden bakterileri de içinde biriktireceği fikri. Onların tavsiyesi de mantarların nemli bir bezle topraklarının özenle temizlenmesi.