Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Meme kanserini erken teşhis edecek sütyen projesi

Erken teşhis, 18 yaşındaki Meksikalı Julian Rios Cantu, meme kanseri için erken uyarı sistemine sahip sütyen geliştirdi.

Erken teşhis

Julian, meme kanserini önceden teşhis edebilen bir sütyen üreterek kadınlar için sağlıklı bir geleceği mümkün kılacak gibi, çünkü çağımızın en büyük vebası haline gelen kanserin kadınları en çok tehdit eden türlerinden biri olan meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor.

Julian Rios Cantu’nun ‘Eva’ adını verdiği sütyen henüz proje aşamasında ve Julian’ın ihtiyacı olan tek şey gerekli parayı toplamaktı. Julian ilk aşama olarak bunu başardı. Üç arkadaşıyla birlikte bir şirket kurdu ve uluslararası bir yarışmada 20 bin dolarlık ödül kazandı.

Erken teşhis

Julian bu sütyeni aslında annesi için icat etti

Julian’ın sosyal bir yardım niteliği taşıyan bu icadının altında kişisel bir sebep yatıyor. Çünkü Julian’ın annesi, Julian henüz 13 yaşındayken teşhisi gecikmş meme kanseri yüzünden neredese ölüyordu. İlk kontrolde doktor kistlerinin kötü huylu olmadığını söyledi. Ancak altı ay sonraki ikinci testten sonra annesi ameliyat olmak zorunda olduğunu öğrendi ve kadının iki göğsü birden alındı.

Henüz kimlik arayışında olan Julia, annesinin bu durumundan çok etkilenmişti. Üzüntüsü onu yıllar sürecek kapsamlı bir araştırmaya itti ve Julian bütün hastalığı ve bugün geldiği son noktayı inceledikten sonra meme kanserini önceden teşhis edebilecek bir ürünü nasıl geliştireceğini çözümledi. Sonra da bu sütyeni icat etti, patentini aldı.

Arkadaşlarını bir araya topladı ve bir şirket kurdular. Julian, bir yıl içinde ürünü satışa sunabilmeyi hedefliyor.

Erken teşhis

Bu sütyen kanseri nasıl teşhis ediyor

Kanser tümörleri, kan dolaşımı arttığında vücudun ısı değerini değiştirebiliyor. Julian da değişen bu sıcaklığı ölçüp, aldığı değerleri bir ugulama haliinde kaydedecek bir fikir geliştirdi. Öyle ki, bu bağlamda üretilen sütyen, onu kullanan kadının vücundaki değişimlerden sonra, kadına bir uyarıda bulunmuş olacak ve erken teşhis hayat kurtaracak.

Bu sütyenin kullanımındaki tek koşul ise, kişinin 60 – 90 saat arasında onu giyiyor olması.

Erken teşhis

Peki bu sütyen gerçekten işe yarayabilir mi

Julian’ın içinde annesinden dolayı duygusallık da uyandıran bu projesi henüz proje aşamasında. Elbette önce tıbbi testlerden de geçmesi gerekiyor.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sadece vücut ısısından yola çıkarak tıbbi anlamda bir insanın kanser olduğu söylenemez. Ancak yine de şu da bir gerçek ki, iş işten geçtikten sonra kanserle mücadele etmek zorunda kalmaktansa bu şekilde bir uyarı alıp erken teşhis için test yaptırmak daha mantıklı.

Lütfen en ufacık bir şüpheyi bile önemsiz görmeyin ve mutlaka test yaptırın. Böyle buluşlar her zaman umut verici elbette. Ama eskilerin de dediği gibi: ”İnsan önce kendisinin doktoru olmalı”