Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Mutlu olmak için bol bol seyahat edin

Mutlu olmak Yapılan bir araştırmayla, mutluluğun sırrının seyahat etmek olduğu kanıtlandı.

Mutlu olmak için bol bol seyahat edin

E bunu biliyorduk zaten diye düşünebilirsiniz. Ancak doğrulandığını duyduğunuzda “Artık daha fazla seyahat edebilirim” diyebilirsiniz kendinize.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, deneyimlere para harcandığında kazanılan mutluluk, materyal objelere harcama yapıldığında kazanılan mutluluktan daha uzun süreli oluyor. Bunun sebebi, insanların fiziksel objelere adapte olabilmeleri. Yani satın aldığınız şeylerin getirdiği mutluluk, zamanla ve bunların çevrenizde olmalarına alıştığınızda azalıyor. Genelde bir defaya mahsus olan deneyimlerse hatırlandıkça mutlu ediyor.

Yani gösterişli bir arabaya, saate, elbiseye, telefona ve hatta bir eve tonlarca para harcamak, uzun süreli mutluluk getirmez. Bir saatten sonra bu materyallere alışırsınız. Mesela satın aldığınız o iPad, kutudan ilk çıktığında muhteşemdi; ancak birkaç hafta oynadıktan sonra sıkıcı olmaya başladı, değil mi? İşte anlatmak istediğimiz şey tam da bu.

Anılarınızdan sıkılmazsınız

Bir sanat galerisi gezmek ya da harika bir yemek yemek gibi basit ve kısa süreli deneyimler için paraları sökülün. İşte bunlar, kendinize sunduğunuz, vermeye devam edecek olan hediyeler. Anılarınızdan sıkılmazsınız aksine anılarınız, zaman geçtikçe sizin daha da mutlu olmanızı sağlar.

Gezip dolaşmayı çok sevenler bilir. Yabancı bir ülkeye varıp burayı keşfetmenin getirdiği haz, alışveriş merkezlerinden alınan hiçbir şeyle kıyaslanamaz bile. Hiçbir ev veya araba, dilini bilmediğiniz bir yerde ne yapacağınızı bilmeden bulunmanın getirdiği heyecanı yaşatmaz.

Kötü seyahat deneyimleri bile nihayetinde keyifle hatırlanır. Kendinizi kaç kez insanları, kötü tatil hikâyeleriniz ile eğlendirirken buldunuz? Mesela Meksika’da yemekten zehirlendiğiniz ya da Hindistan’da soyulduğunuz anı anlatırken… Ve tüm bunları gülerek anlatıyorsunuz, artık anılarınızla övünüyorsunuz.

Harika bir deneyime tonlarca para ödemekten korkmayın

Her şeyin yoldan çıktığı o kabus gibi anlar bile sevgiyle hatırlanır, yıllar sonra bile gülmenizi sağlar. İyi haber şu ki daha mutlu olmak için bir kaçakçılık çetesiyle karşılaşmanıza falan gerek yok; seyahat ederken yaptığınız her şey, başarı getirir. Harika bir deneyime tonlarca para ödemek, pişmanlık getirmez.

Bütçenizin bir kısmını pansiyona ayırın. Turistik bölgeleri gezin ya da tüm gün boyunca bir kafede oturun. Bunları başarmak niyeti ile girebileceğiniz yanlış bir yol yok. Yapmanız gereken tek şey, evden ayrılmak, küçük parçalarına sahip olmaya çalışmaktansa tüm dünyayı görmek. Yapmak, yemek yemek, içmek, keşfetmek, koşmak…

Seyahat etmek, her şeydir nihayetinde. Keyiftir, korkudur, sevgidir, nefrettir, sürprizdir, karmaşadır. İnsanı daha akıllı, daha mutlu yapar. Niye paranızı başka bir şeye harcayasınız ki?