Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Orgazm Nedir, Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Orgazm Nedir, Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Orgazm Nedir Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları orgazm, kadın orgazmı ve boşalma sorunlarına dair pek çok bilgi verdi.

Orgazm Nedir ve Nasıl Olur?

Beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgesinde eş zamanlı olarak bu uyaranlara tepki vermesi veya cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Ruh ve beden sağlığı için hem kadın hem erkekte cinsel yaşamın ve orgazmın önemi büyüktür.

Orgazmdan önceki aşamada uzun süren bir haz süreci vardır. Bu süreçte orgazm, çoğunlukla vajinada veya rahimde hissedilebilen istemsiz ve zevk veren kasılmalarla aniden ortaya çıkar. Bazen de kasılmalar olmadan orgazm gerçekleşir. Orgazm sırasında vücudun değişik bölgelerinde istemsiz kasılmalar, spazmlar görülebilir. Bu kasılmaların, spermin vajinadan rahim ağzına yönlenmesini kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Kadınlarda Orgazm ve Faydaları

Kadınlardaki orgazm ise erkeklerdeki sertleşme düzenine benzerlik gösterir. Vajinaya doğru bir kan akımı olur ve orgazm oluşmasına zemin hazırlayan klitoriste sertleşme ve vajinada nemlenme gerçekleşir. Kasların gevşemesinde ve kan akımının artmasında VİP ve NO gibi bazı biyokimyasal maddeler etkilidir. Orgazm anında uterusun ve çevredeki kasların ritmik kasılmaları görülür. Bu sırada beyinde, hipotalamus ve limbik sistem denilen yapılar, tahrik sırasında rol alırlar. Östrojenin, vajinanın hücresel devamlılığında ve kan akımında, androjenlerin ise istek, cinsel tahrik ve orgazm üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

Kadınların bazı durumlarda orgazm olamadığı görülür. Örneğin; yeni evlilik döneminde olan, daha önce cinsel tecrübesi bulunmamış, ilk gece korkusu olan kadınlar, kokulu akıntılar, tiksinme hissi, etkili bir korunma yöntemi kullanmayan kadınlarda hamile kalma korkusu, vajinal kuruluk ve ağrının varlığı orgazm olmayı engelleyen durumlar olarak sayılabilir.

Orgazm; vajinal ve klitoral orgazm olarak ikiye ayrılır. Kadın cinselliğinin en önemli noktası ise binlerce sinir lifi içeren klitoristir. Bu bölge hakkında bilgisi olmayan birçok çift ise boşalma veya orgazm sorunu ile doktora başvurabilmektedir. Kadın boşalmasında erkekteki gibi meni çıkışı olmadığından kadın boşalması sübjektiftir.

Orgazmın faydaları arasında ise;

 • Bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Stresi azaltır.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Ağrı eşiğini yükseltir.
 • Cildi güzelleştirir ve kişiyi değerli hissettirip partneri ile olan ilişkisini kuvvetlendirir.
 • Aynı zamanda doğal bir spordur ve seratonin hormonunu arttırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.
Kadınlarda Orgazm Belirtileri

Orgazm belirtileri arasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artması sıralanabilir. Ayrıca göz pupilleri büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları dikleşir, klitoris ıslanır ve sertleşir. Artan heyecanla beraber deri kızarır ve terleme başlar. Kadında büyük dudaklar, klitoris, vajen ve pelvik organlar penisteki gibi büyür ve genişler.

Kadınlarda ve Erkeklerde Görülen Cinsel Problemler

Kadınlardaki cinsel problemlerde ilk sırayı başvuru sıklığı açısından vajinismus almaktadır. Bununla birlikte ağrılı cinsel ilişki (disparoni), cinsel isteksizlik, boşalama sorunları ve orgazm bozuklukları görülmektedir. Ayrıca günümüzde kadınların iş hayatında aktif rol oynaması, kariyer hedeflerinin artması ve doğadan uzaklaşması bazı cinsel işlev bozukluklarına yol açmaktadır. Cinsel isteksizlik veya orgazm-boşalma sorunları ise kadınların yaklaşık %40’ını etkilemektedir.

Erkeklerde ise en sık görülen cinsel problem erken boşalma sorunudur.

Cinsel Sorunlar İçin Öneriler
 • Vajinal kuruluğu olan kadınlar, doktor tavsiyesi ile vajinal kayganlaştırıcı kullanılması,
 • Azalmış cinsel cevabı olan kadınlara cinsel cevabı artıracak teknikler ve değişik pozisyonların önerilmesi (‘Kegel egzersizi’ denilen ve pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersizin düzenli yapılmasıyla bu kaslar güçlendirilebilir)
 • Alkol ve sigara kullanımını azaltmak
 • Kan şekeri sıkı kontrol altında tutmak
 • Obezitenin engellenmesi,
 • Kandaki yüksek şeker düzeyine bağlı vajinal enfeksiyonları tedavi etmek,
 • Kadınlık hormonu seviyeleri düşükse doktor gözetiminde hormon tedavisine başlamak gibi maddeler sıralanabilir.

Orgazm sorunlarının çözümü kadın doğum uzmanları, ürologlar, psikiyatristler ve psikologlardan oluşan bir ekibin ortak işidir. Çünkü cinsellik  en özel konulardan biridir ve derininde psikolojik yapı, çocukluk travmaları, ebeveyn ilişkilerinden parçalar taşır.