Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Sabahları Aç karna ile yememeniz gereken besinler

Bazı besinlerin sabahları aç karnına yenmemesi gerekiyor. İşte o besinler…

Aç karna yenmemesi gereken besinler.

Aç karna,  Kahvaltı en önemli öğündür. Ancak bazı besinleri sabahları tüketmek kan şekerini hızlıca artırıp yine aynı hızla düşmesine neden olabileceği için önerilmemektedir.

DHA’nın haberine göre, diyetisyenler sabahları aç karna yenmemesi gereken meyve ve sebzelerin listesini çıkardı.

İşte o liste:

Muzlu yoğurt: Bazı diyetisyenler sabahları muzlu yoğurt yemenin kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca yoğurt, aç karnına tüketildiğinde faydalarını kısmen kaybediyor. Yoğurdu yatmadan hemen önce ya da yemeklerden 2 saat sonra yemenin daha doğru olduğu savunuluyor.

Portakal: Aç karnına tüketildiğinde portakal gastrit ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Aç karna

Meyve suyu: Taze sıkılmış olsa bile meyvedeki şeker kan şekerini hızla yükseltir. İlla içmek istiyorsanız çok az miktarlarda tüketmelisiniz.

Hurma ve domates: Hurma ve domates aç karna tüketildiğinde mideyi rahatsız ediyor.

Aç karna

İşlenmiş et: İşlenmiş etlerin kanser riskini artırdığını her fırsatta dile getiren uzmanlar, sadece sabahları değil her öğünde işlenmiş etlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

Asitli içecekler: Günlük yaşantımızda da sınırlamamız gereken asitli içecekleri sabah içmekten kaçınmalıyız. Pankreas gereken insülin seviyesini ölçemeyeceğinden kan şekerinde ani bir artış görülebilir ve asit-baz dengesi bozulabilir.