Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, saç maskeleri gibi saç bakımları deniyoruz.

Peki saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan saç dökülmesi sebepleri;

Hepimiz zaman zaman normalden fazla ( günde 50-100 tel dökülme normaldir) seyreden saç dökülmesi sorunuyla baş etmek durumunda kalabiliyoruz. Kimisi kelliğe kadar giden ciddi seviyelere varırken kimisi de kısa zamanla düzeliyor.

Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, maskeler, bakımlar deniyoruz. Peki saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? Aslında her şeyden önce araştırılması gereken konu kesinlikle saç dökülmesi sebebidir.

Sebebini bulmadan doğru çözüme ulaşmak ya mümkün olmayacaktır ya da çözüm sınırlı etki gösterecektir. Hormon değişimleri, stres, yetersiz beslenme gibi pek çok konu az veya çok saç dökülmesine sebep olacaktır. İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan 13 saç dökülmesi sebepleri;

Saç Dökülmesi Sebepleri

1- Stres :

Genellikle görmezden gelinse de pek çok kadın için stres saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Stresli olduğunuz zamanlarda meydana gelen inflamasyon, saçların büyüme-güçlenme aşamasının önüne geçecek ve güçsüzleşen saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu durum aslında Telogen Effluvium olarak adlandırılan saç dökülmesi sorunu olarak adlandırılır. Daha net anlatımla aslında saç tellerinin fiziksel ve psikolojik stres oluşturan olaylara karşı tepkisi azalmaya yani güçsüzleşmeye başlar. Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan saç dökülmesinin sebebi de budur. Kadınların yaşadığı saç dökülmesi sorununun en çok karşılaşılan sebeplerinden de biridir.

Aslında Telogen Effluvium ikli tip olarak değerlendirilir. Biri doğum örneğindeki gibi doğal sürecinde herhangi bir tedavi gerektirmeyen halidir, kendiliğinden düzelir. Diğeri ise kansızlık, stres gibi sebepler ortaya çıkan ve tedavi gerektiren durumlardır.

Ne yapılabilir? Genellikle telogen effluviumuna sebep olan ve onu başlatan sebep ortadan kalktığın zamanı takip eden birkaç ayda problem düzelir. Yani stresi azalttığınız ve hatta ortadan kaldırdığınız zaman sorununuz da devam eden süreçte ortadan tamamen kalkacaktır.

 

Ancak yapılacak testlerde demir yanı sıra biotin, keratin, çinko gibi eksiklikleriniz varsa bunları içeren ilaçlar ile takviye edilmesi gerekebilir. Bunun için de mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekiyor.

Aşırı stres, kişinin çevresiyle uyumunu, işi yapabilme gücünü büyük ölçüde etkilediği gibi ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.

2- Saçkıran / Alopesi Areata :

Sadece saçlarda değil, kaş, kirpik, erkeklerde sakal bölgesinde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Saçkıranda pek de bilinmeyen bir sebeple bağışıklık sisteminiz kendi hücrelerini yabancı sanıp onlarla savaşmaya başlıyor. Ardından kıl kökleri etrafındaki lenfosit denen hücreler, sitokin salgılarlar ki bu da saçlarda dökülmeye neden olur. Psikolojik olarak kişileri oldukça etkileyen bir hastalıktır. Aşırı stresli, kaygılı durumlardan dolayı ortaya çıktığı gibi bu kaygılar sona ermediği sürece de iyileşme süreci zora girecektir.

Ne yapılabilir? Tedavisi için uzman doktora görünmek şarttır. Tedavi sırasında genellikle, ilgili alan üzerine kortizon enjeksiyonları ve tekrar saç çıkmasını sağlayacak Rogaine gibi saç ürünleri uygulanır.

 

3- Hormonlar :

Sebebini anlayamadığımız pek çok sorunun altında yatan sebeplerden biridir, hormonlardaki değişim ve dengesizlikler. Eğer saçlarınız inceliyor ve dökülüyorsa, diğer yandan da çene ve yüzde kıllanma artıyorsa DHT, androjen hormonlarında artış olup olmadığına bakılmalıdır. Bunlar gibi erkeklik hormonları saçların dökülmesindeki önemli etkenlerdir. Diğer yandan tiroid sorunları (özellikle hipotiroid) yine saç dökülmesindeki önemli etkenlerden biridir.

Ne yapılabilir? Bana gelen saçlarım dökülüyor ne yapabilirim soruları için de buradaki sebeplerin önemli birer cevap niteliği taşıdığını düşünüyorum. Bir süredir normalden fazla (günde 50-100 saç telinin dökülmesi normaldir) saç dökülmesi söz konusuysa öncelikle yapılacak testler ile sebebinin bulunması gereklidir. Buradaki gibi bir hormon değişimi söz konusuysa hormon seviyesini dengeleyecek ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir.

4- Genetik :

Doktora danıştınız, tüm testleri yaptırdınız ama saç dökülmesi sorunundan kurtulamadınız. Bu durumda aslında genetik geçmişe de bakmakta fayda vardır. Eğer kalıtsal bir geçmişe sahipseniz yaşadığınız dökülmeler normaldir. Kadınlarda bu dökülmeler daha genel yayılabildiği veya gizlenebildiği gibi erkeklerde tıpkı kellik gibi başın tepe bölümünde yoğunlaşır.

 

Ne yapılabilir? Genetik kelliğin çözümü yok gibi algılanmasın. Bilim adamları, kelliğin veya saç dökülmelerinin oluştuğu alana enjekte ettikleri yağ enjeksiyonları, kök hücre enjeksiyonları veya saç aşısı gibi çözümler ile bu sorunların ortadan kalkabileceğini kanıtladılar. Ayrıca saç ekimi de alternatif modern çözümlerden bir diğeri.

 

İncelmiş ve kepekli saçlar, pek çok insan için rahatsız edici ve kurtulmaya çalıştığı saç rahatsızlıklarıdır. Rahatsızlık diyorum çünkü, sağlıklı saçlar zaman içerisinde oluşan kurulukve kepek oluşumu sebebiyle nefes alamamaya ve zamanla da dökülmeye başlar.

5- Yaşa Bağlı :

Kırışıklıklar, yaş ilerledikçe endişelenmenize sebep olacak tek sebep değil ne yazık ki. Yaş ilerledikçe saçların yoğunluğu azalmaya ve hatta saç derisi görünür hale gelmeye de başlar. Saç büyüme hızı, oranı azaldığı gibi bir çok saç kökünde yeni saç üretimi durur.

Ne yapılabilir? Yaşa bağlı saç kaybını önlemek için vaktinde önlem almak şarttır. Bunun için saç derisini yumuşatan, anti-aging saç bakım ürünleri kullanımı önerilmektedir.

6- Gluten Alerjisi :

Çölyak hastalığı veya daha çok bilinen adıyla gluten alerjisi tıbbi olarak nadiren ciddiye alınsa da aslında oldukça ciddidir. Gluten alerjisi olan birisinin ince bağırsağı, glüten proteinine karşı ömür boyu alerjik tepki verir. Kuşkusuz gluten alerjisinin kişiye etkileri herkes için farklı olabilir. Ancak özellikle ciltte oluşacak kaşıntı ve döküntüler saç dökülmesine de sebep olabileceğini gösterir.

Ne yapılabilir? Çölyak hastalığında en önemli olan şey uygun beslenme düzenine geçebilmektedir. Bu durumda buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten proteininden uzak durarak beslenmek en iyi çözümdür.

7- Yetersiz Beslenme :

Şimdiye kadar saç dökülmesine sebep olabileceğinden bahsettiğimiz hormon dengesizlikleri, çölyak hastalığı ve hatta stresin de sebebi yetersiz beslenme olabilir, bunlardan kaynaklı da yetersiz besleniyor olabilirsiniz. Diğer yandan zayıflama uğruna yapılan çok sıkı ve kısıtlayıcı diyetler, tek tip beslenme düzenleri de yetersiz beslenmeye sebep olur. Sağlıklı beslenme ne yediğiniz kadar ne yemediğiniz de önemlidir.

Ne yapılabilir? Sağlıklı olduğu belirtilen doğal besinlerin dahi kişiden kişiye fark edecek etkilerinin olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden özellikle de beslenme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, uzmandan destek almak şarttır. Sizin ve saçlarınızın ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri alabileceğiniz besinleri günlük miktarlarına dikkat ederek tüketmelisiniz. Tavuk, hindi göğsü, somon, omega-3 yağ asitleri açısından zengin ceviz ve badem tüketmek saçlarınız için oldukça faydalıdır.

8- Mevsim Değişimleri :

Saç dökülmesi ile ilgili en iyi bildiğimiz sebeplerden biri, mevsim değişimleridir. Özellikle Ekim ve Kasım ayının ilk haftalarında maksimum seviyede saç dökülmesi ile karşılaşırız.

Ne yapılabilir? Mevsim geçişi sona erdiğinde çoğunlukla dökülmelerin miktarında da normal seviyeye geçiş olur. Bu yüzden de takip etmekte fayda var. Eğer dökülmeler azalmıyorsa sebebin buradaki diğer maddelerden biri olup olmadığının araştırılması gerekir.

9- Kimyasal Yanıklar :

Güzelleşmek uğruna yaptırdığımız boya, fön, perma gibi uygulamalar ve özellikle de bu işlemler sırasında kullanılan ürünlerin içindeki kimyasallar da zaman zaman saçların en büyük düşmanı haline gelmektedir. İlk yapılan uygulamada belirgin bir dökülme görünmese de devam eden uygulamalar saçların giderek zayıflamasına ve dökülmeye başlamasına sebep olacaktır.

Ne yapılabilir? Saçlarınıza yaptıracağınız uygulamalarda kullanılacak saç ürünlerinin içeriklerini öğrenin ve araştırın. Hatta zararsız olduğunu düşünseniz bile mutlaka cilt testi ve hatta saçınızın küçük bir parçasında test edin. Bu konuda uzman kuaförlerden de kullanılan ürünlerin saça etkileriyle ilgili doğru bilgileri alabilirsiniz.

10- Saç Rengini Açma İşlemleri :

Saç rengini açma adına kullanılan saç açma ürünleri eskiye oranla daha saç dostu olsalar dahi içlerinde kimyasal maddelerin olduğunu unutmamak gerek. Dolayısıyla koyu saçlarınızın bir anda sarıya döndürecek işlemlerin saçlarınızı az ya da çok yıpratabileceğini bilmelisiniz.

Ne yapılabilir? Biliyorum ki saç rengini açma işlemi (istenilen renge göre değişse de) ile tek seferde de bir kaç adımda da istenilen rengi ulaşmak adına uygulanabilir. Araya zaman koyarak adım adım açmak ve bunu yaparken saçın yıpranmasını azaltacak maskeler, bakımlar uygulamak en çok önerilendir. Ancak hepimiz biliyoruz ki işlemi tek seferde yaparak harcayacağınız zaman ve para kuşkusuz daha az olacaktır. Bu durumda en azından tüm saça bu işlemi uygulatmaktansa balyajlar şeklinde saç uçlarına veya saçların aralarına, saç diplerine girmeden yapılacak işlemleri tercih etmek saça verecek zararı oldukça azaltmış olacaktır.

11- Tıkalı Saç Folikülleri :

Kullandığımız şampuanlar, saç kremleri, spreyler… İçeriğinde saçlara zarar verilecek maddeler olanlar, kalitesiz olanlar saç derisindeki gözenekleri kolaylıkla tıkayacaktır. Bu ürünlerin temizlenmemesi, saç diplerinde birikmesine bu da zamanla saçlarda aşırı dökülmelere sebep olacaktır.

Ne yapılabilir? Nonkomedojenik, rafine ürünler seçmek ile önem vermeniz gereken konu olmalı. Bazı ürünlerin pahalı olmasının bir sebebi olduğunu unutmayın. Ucuz ürünler içlerinde hindistan cevizi yağı, kakao yağı gibi doğal yağlar olduğu söylenerek cazip hale getiriliyor. Ancak saç kökleri tıkandığı zaman hiçbirinin saçınıza faydası olmayacaktır.

12- Enflamasyon – Saç Nezlesi :

Folikülitis, kıl folikülündeki bir enfeksiyondan kaynaklı inflamasyondur ve de önemli bir saç dökülmesi sebebidir. Eğer tedavi edilmezse folikülitis ilerledikçe çok fazla saç dökülmesi görülür. Hatta ağır vakalarda saçlı deride kel alanlar kalacak ve saç foliküllerinde kalıcı bir tahribat bırakacaktır.

Aslında bizim çok iyi bildiğimiz saç nezlesidir bu. Saç kökleriniz iğne gibi batıyorsa, ağrı, kaşıntı ve tahriş varsa saç nezlesi olabilir. Kadınlarda saçların uzun ve erkeklere oranla sık olmasından dolayı daha çok kadınlarda görülmekte ve önlem alınmazsa aşırı saç dökülmeleri ile sonuçlanmaktadır

Ne yapılabilir? Saçların çok sık sıkıca bağlanması saç nezlesinin önemli sebeplerinden biridir. Ayrıca saçların yıkandıktan sonra kurulanmamış olması ve bu şekilde dışarı çıkılması da saç nezlesine sebep olabilir. Bunları yapmaktan kaçınmak aslında saç nezlesinin oluşmasının öne geçecektir. Eğer saç nezlesi olur ve bunlara dikkat etmenize rağmen geçmezse de doktora danışmak gereklidir.

13- Reçeteli İlaçlar :

Ne yazık ki bazı ilaçların yan etkilerinden biri de saçlarda dökülme olabiliyor. Bu yüzden böyle bir etkiyle karşılaştığınız zaman veya reçetede bunu okuduğunuz zaman endişenizi doktorla paylaşmalı ve buna göre öncesinde önlem almalısınız.