Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Seyahatin keyifle geçmesini sağlayacak seyahat önerileri

Seyahat önerileri, İşte seyahatin keyifle geçmesini sağlayacak öneriler:

Seyahatin keyifle geçmesini sağlayacak seyahat önerileri

– Hem hava hem de karayolu için yolculuğa çıkmadan önce en önemli etken, uykuyu almış olmaktır. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka sıkı bir kahvaltı yapılmalı, yolculuk esnasında fazla yemekten kaçınılmalıdır.

– Karayolu yolculuğu yapanların, özellikle güneşe karşı hassasiyet yaşayanların mutlaka koruyucu güneş gözlüğünü takması gerekir.

– Ciddi bir operasyon geçiren hastalar iki haftadan önce uçakla yolculuk yapmamalıdır. Ciddi koroner arter sorunu olan, doğumsal kalp hastalığı bulunanlarda basınç değişikliği ciddi sorunlara yol açabilir.

– Çok uzun süreli otomobil kullananlar, hareketsizliğin yol açtığı sırt ve boyun ağrısı riski ile karşı karşıya kalabilir. Oturma şekli düzeltilerek olası bel kemiği, sırt ve boyun problemleri önlenebilir.

– Yolculuk esnasında kan şekerini hızlı yükselten ve hızlı düşüren besinler tercih edilmemeli, şekerli besinler yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinden zengin taze meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

– Jet-lag etkilerini azaltmak istiyorsanız, uçuş öncesinde uykunuzu alarak yolculuğa hazırlanın. Uçuş sırasında yine de çok uzun olmamak kaydıyla kısa süreli uyuyun.

– Basınç nedeniyle vücudumuz kuruyacağı için hem yolculuk öncesinde hem de uçuş sırasında bol bol su için.

– Vücudu uyaran çay, kahve ve alkolden uzak durun. Bu tür içecekler aynı zamanda dehidrasyon yani vücuttaki su oranının düşmesine de neden olur.

– Mecbur kalırsanız, kulaklarınızda basınç hissettiğiniz an yutkunmaya, esnemeye çalışın. Sakız çiğnemek de basıncın dengelenmesine yardımcı olacaktır.

– Arabayla veya otobüsle yaptığınız yolculuklarda da mutlaka 1-2 saatte bir durup yürümeye özen göstermelisiniz.

– Uçak yolculuklarında basınç değişikliği ile kulaklarında sorun yaşayanlar yolculuktan önce doktorlarının önerdiği ilaçları kullanmalıdır.

– Karayolunu tercih eden yolcular özellikle klimanın olumsuz yan etkilerine karşı dikkatli olmalıdır.