Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Stresi alan egzersizler, Stresten Kurtulun..

Stresi alan egzersizler Peki stresinizi atmak için ne tür egzersizler yapabilirsiniz? İşte, size stresinizi alacak 6 egzersiz türü:

Stres aslında yaşam tarzımızı belirleyip yaşama ritmimizin temposunu ayarlamak için gerekli ivmeyi getiren bir faktör. Günümüzün zor hayat şartları, ağır iş temposu ve çeşitli nedenlerden ötürü strese girmemek elde değil. Stresten arınmanın bir sürü yolu var. Bu konuda en etkili yöntemlerden biri ise egzersiz yapmak.

Yoga

Hem bedeniniz hem de zihniniz aynı anda egzersiz yapsın istiyorsanız, stresli yaşamdan dolayı kaslarınızda fazla gerilim hissediyorsanız ve çok fazla enerji harcayacağınız bir aktivite istemiyorsanız yoga tam size göre. Yoga yaparken amaç vücuttaki kaslarınızı gererek yumuşatmak ve kaslarınızda esneklik yaratabilmektir. Yoga depresyon, panik atak gibi rahatsızlıkların geçmesine yardımcı olduğu gibi sinir sistemini de sakinleştirir. Doğru nefes tekniklerini öğrenerek stresli anlarınızda bu nefes tekniklerini uygulayabilirsiniz. Yoga ayrıca sabırlı olmayı, sakinleşmeyi öğretir ve rahatlatır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar.

Spinning

Spinning, müzik eşliğinde, hocalarla birlikte ve özel olarak tasarlanmış bisikletlerle yapılan yoğun bir aerobik egzersiz türüdür. Stres seviyesini azaltmasının yanı sıra basen, bacak, göbek ve kalça bölgesindeki yağları eritir, bu bölgelerin sıkılaşmasında ve incelmesinde etkilidir, kısa süreler içinde bol kalori yakılmasını sağlar, kasların güçlenmesinde etkilidir. Her gün yapılması önerilmeyen bir egzersiz olan spinning, bacak kaslarının tamamını eşit olarak çalıştırmadığı için kasların gelişiminde dengesizlik görülebilir. Bu nedenle bacak kaslarını çalıştıracak başka egzersizler de ayrıca yapılmalıdır.

Aerobik

Bir öğretmenle çalışmayı seviyorsanız, müzik eşliğinde egzersiz hoşunuza gidiyorsa aerobik stres atmanızı sağlayacak diğer bir egzersiz türüdür. Aerobik ayrıca vücudun dayanıklılığını arttırmakla birlikte kalbinizi ve akciğerlerinizi de güçlendirir. Sırtında, dizlerinde, ayaklarında rahatsızlığı olanlar bu egzersiz türünü pek tercih etmemeli.

Fitness

Spor yaparken kulüp ortamlarını tercih ediyorsanız, sağlığınız ve bütçeniz de müsait ise aletli ve aletsiz yapılan egzersizler stres atmanızda etkili bir egzersiz türü olabilir. Stres atmanın yanı sıra fala kilolardan arınmak, daha estetik bir görünüşe sahip olmak ve metabolizma hızını arttırmak açısından da bu tür egzersizlerin oldukça faydası vardır. Fitness programına yeni başlayanlar için başlangıçta adaptasyon programı denilen temel çalışmalar vardır. Bu programa dışına çıkılmamalıdır çünkü vücuda fazla yüklenilme duru faydadan çok zarar getirebilir.

Pilates

Pilates, karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturabilmek amacıyla yapılan bir egzersiz türüdür. Stres seviyesini azaltır, enerji düzeyini arttırır. Zihin-beden koordinasyonunu sağlar. Sırt ağrılarını azaltır. Vücudun sıkılaşmasını sağlar. Karın ve kalça bölgelerindeki sarkmaları toparlayıp yağlanmaları engeller.

Uzakdoğu sporları (judo, karate, tai-chi, aikido)

Kendinizi egzersiz yaparken savunma teknikleri üzerinde de geliştirmek istiyorsanız ve daha fiziksel aktivite gerektiren bir egzersiz türü tercih ediyorsanız Uzakdoğu sporları tercihiniz olabilir. Uzakdoğu sporları bir uzman tarafından alınacak eğitim programı içerdiğinden dolayı daha disiplinli ve sabırlı olmanız gereken bir egzersiz türü. Uzakdoğu sporları tekme ve diğer hareketler için germe ve kuvvet arttırıcı egzersizleri içerir.