Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Unutkanlığın nedenleri ve yaşam üzerindeki etkileri

Unutkanlığın nedenleri Unutkanlık üzerine düzenlenen seminerde Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, alkol kullanımının hafızayı olumsuz etkilediğini belirtti.
Unutkanlığın nedenleri nedir?

Acıbadem Ankara Hastanesi, Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, MAN çalışanları ile buluştu. Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, unutkanlığın nedenlerini ve yaşam üzerindeki etkilerini anlattı.

Bilginin tekrar sıklığı ile hafızada kalma süresinin doğru orantılı olduğundan bahseden Mıhçıoğlu, iz bırakan olayların insan hafızasında daha fazla yer edindiğini kaydetti. Somut olan olayların da akılda kalma süresinin daha fazla olduğunu belirten Uzman Esra Mıhçıoğlu

“Görsellik hafızada daha önemli yer tutuyor. 20 milyar civarında korteksimizde hücre bulunuyor. 2.5 milyon GB hafızamız bulunmakta. Bu hafızamızın birçok bilgiyi depolayabilecek güçte olduğunun en büyük kanıtı” ifadelerini kullandı.

Uyku belleğin iyi olmasında önemli faktör

Yetişkin insanların odaklanma süresinin 20 dakika olduğunu söyleyen Uzm. Mıhçıoğlu, en fazla 15-25 yaş arasındaki olayların hatırlanabildiğini belirterek,“Uyku belleğin iyi olmasında önemli bir faktör. Unutkanlık bir hastalık değildir. Sadece önemsenmesi gereken bazı durumlar vardır” dedi.

Rutin işlerde unutkanlık yaşanıyorsa dikkat

Hafıza üzerinde yaşanan ve önemsenmesi gereken durumlar üzerinde de duran Uzm. Mıhçıoğlu,“Bazı günlük eylemlerde, sık ve rutin olarak yapılan işlerde zorlanma, hayatımızda önemli yere sahip olan kişilerin isimlerini unutma gibi durumlar yaşanıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Hafızayı Güçlendirme Yolları

Korunmak için ne yapmalıyız?
  • Genel sağlımıza dikkat etmeliyiz.
  • Sağlıklı yaşlanmalıyız.
  • Tansiyon yüksekliği, kolestrol yüksekliği gibi kalp hastalığı riskleri bunama için de risk faktörü olduğundan kontrol altına aldırmalıyız.
  • Zihinsel aktivite yapmalıyız. Bulmaca, sudoku çözmeli, kitap okumalıyız.
  • Düzenli yürüyüş yapmalıyız ve vücudumuzu zinde tutmalıyız.
  • Düzenli beslenmeliyiz. Katı yağlar yerine sıvı yağlar tüketmeliyiz, daha çok yeşil sebzeli yiyecekler yemeliyiz.
  • Özellikle depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar varsa tedavi olmalıyız.
  • Aşırı alkol tüketmemeliyiz. Günde 1 kadeh kırmızı şarabın kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği prensibiyle bu miktarın üstünde alkol almamalıyız ve tercihan kırmızı şarap içmeliyiz.
  • Sigara içmemeliyiz.
  • Unutkanlık olduğunda “yaşlılıktandır” demeyip bir hekime başvurmalıyız.