Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Unutkanlık Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık Neden Olur, Unutkanlık pek çoğumuzun başının belası olmuş durumda, yeri geliyor aracımızı park ettiğimiz yeri bile unutuyoruz ve bu duruma pek çok örnek verebilmek mümkün cep telefonlarımızı, gözlüğümüzü, yapmamız gereken bazı görevleri veya rutin işlerimizi bile unutabiliyoruz.

Unutkanlık Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık günümüz şartlarında pek çok farklı faktöre bağlı olarak görülebilmekte, özellikle günlerimizin aşırı yoğun geçmesi ve strese bağlı nedenlerle unutkanlık görülebiliyor. Ayrıca baskı altında olduğumuz dönemlerde unutkanlık derecesi son derece yüksek seviyelere ulaşıyor.

Sizler için detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz unutkanlık neden olur? Nasıl tedavi edilir? Tüm detayları ve nedenleriyle birlikte detaylı olarak inceleyelim.

*** Unutkanlık: Öncelikle unutkanlığın ne olduğunu açıklamakta fayda var, unutkanlık yakın veya uzak geçmişte yaşamış olduğumuz olayların unutulması durumudur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak görlebildiği gibi genç yaşlarda da görülebilen bir durumdur.

Unutkanlığın nedenleri incelendiğinde en çok öne çıkan faktörlerin stres, çeşitli travmalar, vitamin eksiklikleri, beyinde meydana gelen enfeksiyonlar, yaşlanma ve beyin kanserlerinin olduğunu görüyoruz.

*** Belirli bir yaşın üzerinde görülen ve aniden gelen unutkanlıkların alzheimer hastalığı veya vasküler demans gibi rahatsızlıklara bağlı olarak görülebildiğini görüyoruz. Yaşın kaç olduğuna bakılmaksızın bu rahatsızlıklarda çok hızlı bir şekilde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Buna ek olarak ani durumlar karşısında vücudun travma geçirmesi sonucu unutkanlıklar ve vücutta ani tepkimeler meydana gelebilmektedir, bu gibi durumlarda karşı karşıya kalacağınız unutkanlıklarda, baş ağrısı durumlarında ve konuşma güçlüklerinde zaman kaybetmeden doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Unutkanlığın Basit Belirtileri ve Tedavisi: Hayatınızı devam ettirirken bir eşyanızı koyduğunuz yeri unutuyorsanız veya günlük işlerinizi unutuyorsanız unutkanlık sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu rahatsızlıktan basit vitamin destekleri ve tükettiğiniz besinlere dikkat ederek, hayatınızda yer alan stres seviyesini azaltarak ve beyninizi gereksiz mevzulara yormadan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Uzun süre aç kalındığında da kısa süreli unutkanlıklar yaşayabilirsiniz.

Unutkanlık Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler genellikle travmaya bağlı olarak görülen belirtilerdir.

* Ağır ve şiddetli unutkanlık durumlarında davranışsal değişiklikler görülebilmektedir.

* Anlama güçlükleri görülebilir.

* Konuşma zorluğu yaşayabilirsiniz.

* Planlama ve hesap yapma özelliklerinde eksilmeler.

* Yorgunluk hissi.

* Kaslarda zayıflama belirtileri.

* Ayaklar, eller ve vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanmalar.

* Görme bozuklukları.

* Nefes darlıkları ve nefes almada güçlük çekmek.

Unutkanlığın Nedenleri Nelerdir?

* Vitamin eksikliği ve tiroid fonksiyonlarında oluşan bozukluklar unutkanlığa neden olabilir. Tedavi edilebilir bir durumdur korkmanıza gerek yok.

* İlerleyen yaşlarda bir bunama belirtisi olarak karşımıza çıkan unutkanlık alzheimer hastalığı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu hastalık tespit edildikten sonra sürekli tıbbi yardım ve kontrol gerekmektedir.

* Son dönemlerde çok fazla karşımıza çıkan zihin kirliliği zihin kirliliği adı verilen bir durum var ve bu durum beynimizin sürekli olarak bir olayla meşgul olmasından dolayı karşımıza çıkıyor, bu durumda beynimizin sadece bir bölümüne odaklanıyoruz ve diğer bölümlerin atıl kalabilmesi söz konusu oluyor.

*** Unutkanlık nedenleri arasında özellikle son dönemlerde son derece yaygın hale gelen aşırı dozda internet kullanımı, tv bağımlılığı ve bilgisayar oyunlarına olan bağımlılıkların da unutkanlığı tetikleyen faktörler arasında son derece önemli olduğunu belirtelim. Özellikle televizyon izlediğiniz görüntülerin haricinde bir çok farklı görüntünün de beyinde depolanmasına neden olduğu için hafızayı kirleten bir unsurdur.

* Unutkanlığın nedenleri arasında kaygı, hipoglisemi, beyin tümörleri, gizli şeker, depresyon, kronik bazı hastalıklar, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, kadınlarda regl dönemleri gibi pek çok farklı neden daha sayılabilir.

Not: Son dönemlerde yoğun şekilde unutkanlık sorunu yaşıyorsanız beyin tümörleri, şeker hastalıklar ve diğer ciddi hastalıklar gibi ciddi vakalar ile karşı karşıya kalabilme ihtimaline karşın doktora başvurmak en doğrusu olacaktır. Unutmayın bu gibi rahatsızlıklarda erken teşhis çok büyük önem taşıyor.

Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

* Alzheimer Rahatsızlığı

* Demans Hastalığı

* Vasküler Demans

* Huntington Hastalığı

* Vücuda İnme Gelmesi

* Parkinson Hastalığı

Unutkanlığı Gidermek İçin Yapılması Gerekenler

* Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmalısınız.

* Size pozitif enerji veren bireylerle birlikte zaman geçirin, sizi yoran insanlarla beyninizi daha fazla yormayın.

* Kafeinli içecekler, alkol ve sigara tüketiminden uzak durun. Özellikle alkol ve sigara tüketiminin tamamen sonlandırılması sağlık açısından çok önemlidir.

* Uyku düzeninizi mümkün olduğu kadar sağlamaya çalışın. Günlük ortalama 7.5 – 8 saat uyku yeterli olacaktır.

* Beyin jimnastiği yapabilmek için düzenli kitap okuyun.

* Mümkün olduğu kadar sosyal aktivitelere katılmaya özen gösterin.

Unutkanlığın Giderilmesi İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

* Unutkanlığın geçmesi için en önemli faktör tüm öğünlerin düzenli şekilde tüketilmesidir. Ancak bu sayede vücudumuz yeterli oranda besin elde eder ve tüm fonksiyonlarını düzgün şekilde çalıştırabilir. Özellikle kahvaltı en önemli öğündür ve aşağıda yer alan besinler ile yeterli enerji alınmalıdır.

* Omega 3 yağ asitleri içeren balığın düzenli şekilde tüketilmesi unutkanlığı gidermek için çok etkilidir. Haftada 2 kez balık yenmeli.

* Bunlara ek olarak semizotu, keten tohumu, ada çayı, badem, ceviz, soya filizi, fındık çörek otu, lahana, marul, brokoli, yeşil yapraklı mevsim sebzeleri ile mevsiminde olan tüm meyveler unutkanlığa iyi gelir.

* Günlük düzenli olarak kara üzüm, bal sarımsak tüketilmesi gerekmektedir.

Yukarıda detaylı olarak tüm aşamalarını ele almış olduğumuz unutkanlık neden olur, nasıl tedavi edilir konumuza eklemek istedikleriniz ve sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.