Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Utangaçlık Nasıl Yenilir?

Özellikle kadınlarda çok daha büyük oranda görülen utangaçlığı yenmek için ihtiyacınız olan birkaç kolay adım.

Tüm gözlerin üzerinizde olduğu bir ortam hayal edin. Bütün meraklı bakışlar gözleri ile sizi süzüyor. Tepeden tırnağa gözlerin esiri olduğunuz anda eğer kalbiniz hızlı bir şekilde atmaya başlıyor ya da soluğunuz kesiliyor gibi oluyorsa siz kesinlikle utangaç bir yapıya sahipsiniz demektir.

Tanımadığınız bir ortama girdiğinizde ya da yeni insanlarla tanışma söz konusu olduğunda hep aynı şeyleri tekrar tekrar yaşıyorsanız utangaçlık ile başa çıkmanın zamanı gelmiş demektir.

Sizi sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda sosyal olarak da etkileyen bu durumdan kurtulmanın elbette kolay uygulanabilir püf noktaları mevcut.

Utangaçlık Kabusunuz Olmasın

Kendinizi Kontrol Edin

Utangaçlığınızın artık size zarar verdiğini ve önünüze gelen fırsatları değerlendirememenize sebep olduğunu düşünüyorsanız davranışlarınızı kendi kontrolünüze almanın zamanı çoktan gelmiş demektir.

Utangaçlığın çözülemeyecek bir problem olmadığının altını çizen uzmanlar, doğru yollar izleyerek bu histen kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiriyorlar.

Utangaçlık hissettiğiniz an kendi kontrolünüzü ele alarak kendinizi telkin ederseniz bir süre sonra mevcut paniğinizin azaldığını ve ortadan kalktığını göreceksiniz.

Gereksiz Düşüncelerde Kurtulun

Herkesin sizi izlediğini, sesinizin şuan konuşursanız tuhaf çıkacağını, tuhaf görünüp görünmediğinizi, ne kadar sıkıcı olduğunuzu, kendinizi kontrol edemeyip saçmalayacağınızı ya da her şeyi berbat edeceğinizi düşünüp kalp çarpıntıları geçirmeye mi başlıyorsunuz?

Oysa bunların hepsi sadece sizin kafanızdan geçen etrafınızdaki herkesin kendi için düşünebildiği gereksiz kaygılardan ibaret.

Zaman zaman elbette hepimiz hatalar yapabilir, istenmeyen durumlara düşebiliriz. Oysa burada önemli olan tek şey bu anları nasıl atlattığımız olmalıdır.

Kendinizle barışırsanız tüm bu düşünceler aklınıza geldiğinde sessizce kafanızdan kovup kalabalığın içine karışmamanız için hiçbir neden yok.

Farkınızı Ortaya Koyun

Utangaç bir kadın en yazık ki ilk anda kendisini hemen ortaya koyamaz. Eğer kalabalığın içinde sıradanlaşmak istemiyorsanız herkesin ilgisini çekebilecek en farklı özelliğinizi gözler önüne sermelisiniz. farklı olduğunuzu hissettirebildiğiniz takdirde utangaçlığınızı size sadece gizem katacak ve bu da karşı cinsin dikkatini çok daha fazla çekecektir.

Problemlerinizi Ortaya Çıkarın

Bu sorununuzu konuşmaktan çekinmeyin. Eğer bu korkunuzu yakın çevrenizle paylaşırsanız yeni bir ortama girmeniz gerektiğinde size yardımcı olabileceklerinden hatta eşlik edeceklerinden bu sorunun üzerinden çok daha rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Yalnız burada unutmamanız gereken şey, sorununuzu dile getirirken olduğun fazla gözünüzde büyütmemek olmalıdır. Eğer bu konuyu rahatlıkla dile getirmeye başladığınızı fark ediyorsanız utangaçlığı yenmeye başlamışsınız demektir.

Arkadaşlarınızdan Yardım İsteyin

Eğer sosyal bir ortama girmekte ve yeni insanlar tanımakta güçlük çekiyorsanız yapmanız gereken tek şey arkadaşlarınızdan yardım istemek olmalıdır. Arkadaşlarınızdan yeni insanlarla tanışmak için yardım istemeli ama bunu abartılı bir gösteri haline getirmeden yapmasını rica etmelisiniz.

Sizde bulunan güzel özellikleri karşı tarafa doğru aktaran bir arkadaş sayesinde sosyal çevrenizin sorunsuzca ve hızlıca geliştiğini görebilirsiniz.