Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Uyku getiren yiyecekler ve içecekler!

Uyku getiren yiyecekler, Bazılarımız için uykuya dalmak hiç kolay değildir, özellikle yediğimiz yiyecekler veya kafeinli içecekler fazla tüketildiğinde hiç uyuyamayız.

Uyku getiren yiyecekler ve içecekler!

Uyumaya Yardımcı Besinler

Sizler için yastığa başınızı koyduğunuzda rahatlıkla uykuya dalabileceğiniz besinleri inceledik. Uyku getiren yiyecek ve içecekler ile rahat bir uykuya dalma vakti geldi.

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

Süt

Süt genellikle uyku getiren yöntemler arasında en önemlisi olarak bilinmektedir. Sütün içeriğinde yer alan veipsin maddesi nedeniyle beyin üzerinde oluşan yatıştırıcı etkiler kolay bir şekilde uykuya dalmanızı sağlar.

Muz

Muz pek çok doktor tarafından doğal uyku hapı olarak nitelendirilen bir meyvedir ve içeriğinde yer alan melatonin ile seratonin maddeleri kaslar üzerinde gevşetici etkilere neden olarak rahatlama sağlar ve uykuyu kolaylaştırır.

Bal

Özellikle uyumadan önce süt içiyorsanız içerisine bal ilave ederseniz daha hızlı ve rahat bir şekilde uykunuz gelecektir. Buna ek olarak bitki çaylarınızın içerisine de bal ilave ederseniz rahatlatıcı etkileri artarak uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır.

Yulaf Unu

Melatonin açısından zengin içeriğe sahip olan yulaf uyku getirici etkileri yoğun olan bir besin çeşididir. Yulafı sade olarak tüketmek istemezseniz içeriğine akça ağaç şerbeti ilave ederek çok daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Badem

Badem sadece uyku getirici etkileri ile değil aynı zamanda kalp dostu olarak bilinen bir besindir. Bademin içerisinde hemiptofan yer alır ve bu madde nedeniyle kasların gevşeyerek rahatlamasına neden olur. Uykunuz kaçtığında uyumadan önce bir avuç kadar tüketilmesi önerilmektedir.

Papatya Çayı

Papatya çayı uykusuzluğa çözüm olarak gösterilen bitki çaylarından bir tanesidir. Özellikle strese bağlı olarak görülen uykusuzluğa çözüm olarak gösterilmektedir.

Keten Tohumu

Keten tohumu genellikle sade olarak tüketilebilecek bir besin değildir ve yoğurt, süt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilmektedir. Özellikle keten tohumu içerisinde yer alan omega 3 yağ asitleri nedeniyle uykusuzluğa çok etkili bir çözüm olarak bilinmektedir. Sindirim sistemini normalden daha hızlı çalıştırması ile de vücudu rahatlatmaktadır.

Kavun

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler arasında önemli bir yere sahip olan kavun içeriğinde yoğun şekilde yer alan su nedeniyle sinirler üzerinde yatıştırıcı etkiler yaratarak daha kolay uyumanızı sağlar.