Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Vajina hakkında bilgiler

Vajina hakkında bilgiler, Çağımız internet çağı olmasına rağmen ‘’vajina’’ kelimesi günümüz çağında hala pek fazla araştırılamıyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, vajina hakkında bilinmeyenleri sizler için açıkladı…

Vajina hakkında bilgiler

Vajina sadece genital sistemin parçasıdır

“Bazen kadının genital bölgesinden tümüyle vajina diye bahsedilmektedir. Gerçekte vajina sadece genital sistemin bir parçasıdır. Bu sistemin dış kısmı “vulva” adını alır.

Vulva bölgesinde dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, kilitoral başlık, üretra ve vajina açılımlarını içerir.Gerçekte vajina iç kısma aittir ve kadın üreme sistemine ait diğer organlarla devam eder.

Kegel egzersizleri sadece orgazm için gerekli değildir
Bu egzersizler, orgazma ulaşma problemi olan kadınlara yardımcı olduğu gibi pelvik kasları güçlendirerek istemsiz idrar ve gaz kaçırmaya da engel olur.
Üstelik bu egzersizidrar yapma esnasında yapıldığı için yeri ve zamanı yoktur. İdrar yaparken birkaçsaniye idrarı tutup sonra devam etmek şeklinde yapılmaktadır.
Aynı zamanda pelvikorganların sarkması açısından çok önem taşır.
Probiyotikler vajinal enfeksiyonlara karşı korur

Probiyotikler, bilinen adıyla “dost bakteriler” vücudumuza zarar veren kötü bakterilere karşı popüler tedavi seçeneğidir. Bu bakteriler barsak enfeksiyonlarına, ishale karşı koruyucu ve sindirime yardımcıdır.

Bazı çalışmalar probiyotiklerin vajinal enfeksiyonlara özellikle de mantar
enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu öne sürmektedir.

Bazı akıntılar enfeksiyon belirtisi olabilir!

Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır ve bazı akıntılar doğaldır. Ancak akıntı aşırı, ağrılı ve kokuluysa mutlaka doktora gözükmek gerekir.

Çünkü bazen basit bir mantar enfeksiyonu olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Vajina sağlığı için seks önemli bir araçtır

Kadın yaşamında gebelik, emzirme ve menopoz gibi farklı hormonal dönemler vardır.

Bu hormonal değişikliklerin yansıması vajinada belirgindir. Özellikle hormonal değişimler özellikle östrojen eksikliği cinsel ilişkide ağrıya neden olur.

Düzenli seks yaşamı vajinanın ince ve gergin hal almasına mani olur. Ancak konforlu bir ilişki için kuruluğun önlenmesi şarttır. Bu hormonal destekle olabileceği gibi kayganlaştırıcılarla da sağlanabilir.

Vajinal temizliğe dikkat!

Normal olarak vajinada bakteriler bulunur. Bu bakterilerden bir bölümü zaten doğal vajinal ortamı devam ettirmek için şarttır. Fakat arada iyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulabilir. Bu da kokulu akıntılara ve iritasyona neden olur.

Son zamanlarda sıkça kullanılan vajinal duşlar, ortamdaki yararlı bakterileri ortadan kaldırarak enfeksiyonu kolaylaştırmaktadırlar. Hele sabun ve genital bölge şampuanlarının sadece tüylü kısımlara uygulanması şarttır. Diğer bölgeler için su en güzel temizleyicilerdir.