Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Boş Vakti Değerlendirmek için en iyi 7 yol

İnsanların sahip oldugu en değerli sermaye zamanıdır.

Boş Vakti Değerlendirmek

Zamninizi bosa gecirmemeniz icin bazi tavsiye ve önerilere ihtiyaciniz olbilir.

En yakin yoldan etrafinizdakilerlle dertlesip icinizi dökerek hayatinizi yön verme hakkinda bilgiler edinebilirsiniz.Size verilen tavsiyeler sizin kararlarinizi etkilemek icin degil sadece icindeki faydali olanlardan yararlanabilmek adina bu önerilere dikkate alin.

Her insan kendince dogru olani ve kararinda emin adimlarla yol almalidir.

Vakti Değerlendirmek Bu sermayeyi en iyi şekilde değerlendirmek ve olan zamanı boşa harcamamak ise kendinize yapabileceginiz en iyi yatırımdır.

1. Sürekli bir sey ile uğraşıp zamanı doldurmak ile gerçekte üretmeyi birbirine karıştırmayın. Karıncalarda super meşkul ama ne ile meşkul? Asıl onemli olan soru ise bizim ne ile meşkul oldugumuz sorusu.

2. Acele olan iş ile ile aslında önemli olan işi birbirine karıstırmayın. Son anda acele olsun ve bitsin diye başka bir yola sapmayın Apple bilgisayar kurucusu Steve Job”s dan örnek bir soze kulak verin “ Zamanın kısıtlı, öyleyse kendi vaktini başkasının hayatında olan zaman icinde harcayarak kaybetme!

3. Vakiti iyi kullanmanın önemli püf noktası önce kendini iyi yönetebilmekdir. Kötü haber: vakit uçup gidiyor, ama iyi haber ise bu uçuşta  pilot sizsiniz. .

4.Günlük saat ajandası kullanın. Her gün masanızda yada bilgisayarınınzda bir günü açıp saatlere bölün bunu inceleyip vaktinizi  iyi bir sekilde gereken işlere bölün, ancak kendinize de zaman ayırmayı unutmayın.

5. Günlük liste oluşturun. Gün başında listenizi yazın ve gününüze ait isleri daha net gözleyin.

6. Zamanı sıraya sokun. Mesela “A” harfine, mutlaka yapılması gereken işleri gruplayın,” B “harfine gerekli olanları sıralayın, “C” ise olsa da iyi olur listesi oluşturun. Böylece zamanı ayırıp yapılacak işleri küçük parcalar halinde bölüp  büyük projeleri bunları yaparak başarın. Benjamin Franklin’ne göre “Her plan dakika ve saat kazandırır.”

7. Listede olan “A” lar  , ” B”ler veya” C” ler .. için yüzde yirmsini bile yapsanız  zamanı doğru ve positif olarak yaşamış olur, yarın yine devam edebilirsininz. Unutmayın eğer vaktinize organize edemiyorsanız başka hiç birşeyi organize edemezsiniz.